Резултатите от ново изследване в областта на онкологията посочиха, че съществува изненадваща връзка между височината и риска от развитието на рак сред жените в периода след менопауза. Колкото по-висока е една представителка на нежния пол, толкова е в по-голяма опасност да заболее от коварната болест.
Учените са проучили случаите на повече от 20 900 жени, които били на възраст 50-79 години. Те са взели доброволно участие в изследването и са разрешили данните им да бъдат използвани за научен доклад. Изследването е представлявало продължително наблюдение и анализ на здравния статус на жени, намиращи се в период след менопауза, както и на факторите, които допринасят за развитие на болестта.
Жените са били условно разделени в пет групи в зависимост от ръста им. Първата група включвала онези доброволки в проучването, които са с по-нисък ръст от 155 см. Паралелно се събирали и данни, сочещи честотата на поява на рак при тях.
Учените открили, че на всеки 10 сантиметра по-висок ръст се увеличавал и рискът от развитие на различни видове рак при жените с 13%. Когато се стигнало до обобщаване на събираните данни, се установило, че по-високите дами имат от 13% до 17% по-голям риск от развитие на меланом, рак на гърдата, рак на яйчниците, рак на ендометриума и рак на дебелото черво.
Те също така са от 23% до 29% по-застрашени от развитие на рак на бъбреците, дебелото черво, щитовидната жлеза и рак на кръвта. При всички тези разновидности на тежката диагноза се открива пряка връзка с височината. Нито една от високи жените не показва по-малък риск от развитие на рак в сравнение с по- ниските участнички в проучването.
Тази взаимовръзка изглежда все пак донякъде странна за повечето специалисти и се опитват да намерят причината за нейното съществуване.
Предишни изследвания показват, че тази връзка е възможна, най-малкото заради това, че по-високите хора имат по-голям брой клетки и тъкани, което само увеличава автоматично шансовете, че някои от тези клетки могат да се изродят и да се превърнат в злокачествени.
Също така някои от физиологичните процеси, които осигуряват растежа на организма, както и допринасят за издължаването на ръста, могат да подхранват със същата сила и туморните клетки.
"В крайна сметка ракът е резултат от процесите, които подпомагат растежа като цяло, така че има смисъл в това, че хормоните или другите фактори при наличието на по-висок ръст влияят и на повишаването на риска от развитие на коварната болест", коментира Джефри Кабат, който е старши епидемиолог в Катедрата по епидемиология и здравето на населението към колежа по медицина "Алберт Айнщайн".
Някои от факторите, обуславящи развитието на рак, могат да бъдат общогенетични, докато други се свързват с промените в околната среда или неправилното хранене още от ранна детска възраст. Както пишат авторите:
"Ръстът в зряла възраст се определя едновременно от генетиката и от ранните привички на живот, както и от условията на средата. Увеличението на средната височина на населението в много страни започва през 19-ти век и е най-вероятно свързано с подобренията в хигиената и храненето. Ръстът трябва да се смята като един вид маркер, който показва по- голямото предразположение към развитието на рак, но не и да бъде определян като основополагащ фактор сам по себе си".
При жените, които са израснали в по-заможни социално-икономически семейства, съществува тенденция да са с по-висок ръст, отколкото тези, живеели с по- скромни възможности и доходи.
Това показва, че по-доброто хранене може да изиграе роля в качеството им на живот, а това да допринесе за израстването и на височина. То от своя страна може да повиши опасността от развитие на рак.