Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Как протича женската консултация

Как протича женската консултация

Женска консултация

Целта на грижите преди раждането е да се запазят здравето на майката, както и бременността. Ходейки на женска консултация, бъдещата майка ще знае дали всичко с плода е нормално, ще могат да се предотвратят усложнения, за да се осигури здраво бебе след време. Грижите преди раждането започват още през последните години на 19 век.

Те дават възможност на майката да има една спокойна и уверена бременност, а ако има някакъв проблем с плода, да реши дали да приеме рисковата бременност или да направи аборт. Преди да забременее на всяка жена се правят изследвания, както и консултации с други специалисти освен гинеколога.

Когато жената установи, че е бременна, посещава женска консултация – там ще направят първия преглед на бъдещата майка, ще се направят и изследвания и ще се регистрира за периодично наблюдение.

Забременяване

Първото посещение на женската консултация обикновено е доста продължително. Причината е в това, че се прави пълна анамнеза на жената – с други думи бременната отговаря на най-различни въпроси, свързани със здравето.

Лекарят пита за минали или наследствени заболявания, измерват се височината и теглото на бъдещата майка. Следва да се извърши и ултразвуково изследване – то ще установи всичко ли е наред с ембриона, дали е жив или не, дали бременността е извънматочна, изобщо има ли някакви патологии, свързани с плода.

Обикновено първото посещение на женската консултация означава и изследване на кръв, урина, взема се цитонамазка от шийката на матката, ако не е правено през последната година и др. Всички изследвания, на които майката е подложена, са с цел да се установи дали с плода всичко е наред и дали бременността крие някакви рискове.

Обикновено към края на прегледа се споменават и хранителният режим, условията на труд и др. Посещаването на женската консултация се случва всеки месец до 32 гестационна седмица. След това между 32 г.с и 36 г.с бъдещите майки ходят два пъти в месеца. След този период отново се ходи веднъж на месец до раждането. Ако бременността е рискова, съответно посещенията са по-чести.

Бременност

Всяко следващо посещение на женската консултация предполага измерване на телесното тегло на жената, на урината, артериалното налягане. През 13 г.с. обикновено се прави и ултразвуково изследване, а през 16 г.с. биохимичен скрининг, за да се установи дали всичко е наред с бебчето, дали има някакви вродени малформации.

В 26 г.с. лекарят изследва кръвната ви захар, за да се увери, че нямате диабет на бременността. От 34 г.с. до 36 г.с. се правят и други изследвания, преценява се състоянието на плода, на околоплодните води, колко здрава е плацентата, движения на плода и др. Прави се и прогноза за раждането. Ако бебето е преносено, тоест минал е периодът на термина, на консултации се ходи всяка седмица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest