Мобилните устройства постоянно са изследвани – доказано е, че имат вредни излъчвания и знаем, че не е добра идея да спим с телефон до главата.
Ново изследване показва, че новите технологии са вредни и за очите ни. Не винаги приемаме подобни съвети и повечето пъти дори смятаме, че са някаква поредна измислица, за да се стряскат хората, при това излишно. Откриваме доста логика в това и е хубаво да се замислим по темата.
Според лекари офталмолози използването на всякакъв вид мобилни устройства води до късогледство. Заради масовото им употребяване през последните години пък броят на децата с диоптри е драстично увеличен, твърдят специалистите.
Причината е съвсем обяснима – тъй като устройствата са малки, когато ги използваме се взираме в тях, което уврежда зрението ни. Гледайки ги от твърде близко разстояние мигането е сведено до минимум, окото прави спазъм – след това настъпва и увреждането.
Смартфоните са главен причинител на късогледството през последните години, твърди доктор Дейвид Еламби. Според британския офталмолог хората страдащи от късогледство са се увеличили с 35 %. У нас ситуацията не е много по-различна напомнят ни родните специалисти. Техните съвети са да не се взираме в таблетите си повече от 30 минути на ден.
Дори твърдят, че учениците се натоварват твърде много особено през учебната година, така че за тях дори половин час дневно би бил твърде много. Според прогнозите, които правят офталмолозите по този въпрос, през следващите десет години над половината от 30 годишното население на Земята, ще страда от късогледство.
Не бива да забравяме и факта, че най-уязвими от подобни проблеми са децата, на които в наши дни им се дава дори пълна свобода за използване на таблет, компютър или мобилен телефон.
Отдавна вече традиционните в миналото игри пред блока са се превърнали в игра пред компютъра или таблета. Хубаво е да прилагаме контрол, когато е необходимо, особено след като става въпрос за здравето на нашите дечица.