Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Алкохолът не предизвиква депресия

Алкохолът не предизвиква депресия

Антония Р.Антония Р.
Джедай
3k77
Алкохол

Учени доказаха, че ефектът от алкохола е краткотраен и няма силно влияние към настроението на човек.

В дългосрочна перспектива алкохолът не може да предизвика депресия, както не може да предизвика и дългосрочно весело настроение.

Развеселяващият ефект на алкохола интересува учените от много години.

Депресия

След редица изследвания много от специалистите се обединиха около тезата, че алкохолът може да повиши доброто настроение на човек за кратко, но след това задължително се стига до депресия. Тази гледна точка стана много популярна и с времето се превърна в общоприета истина.

Наскоро ученият Освалдо Алмейда от университета на западна Австралия развенча някои от становищата за връзката между депресията и алкохола.

Според Алмейда представените данни на хора, страдащи от депресия, не отбелязват единствено причинно-следствената връзка между депресията и спиртните напитки.

В разглежданите случай депресираните не само пиели алкохол, но и пушели, не се хранели здравословно или страдали от някаква болест. Тези фактори са основа за възникването на депресия и отчаяние.

За да се разбере дали алкохолът може да доведе човек до упадък, трябва да се разгледа конкретно връзката между спиртните напитки и човешките емоции.

Алкохолни напитки

В изследването си Алмейда и неговите колеги се опират на ясно определени генетични фактори.

Някои генетични мутации могат да развалят ензимите алкохолдехидрогеназа, отговарящи за преработката на алкохола. Хора с такива мутации са по-чувствителни към алкохола и при тях често се появяват болести, свързани с неговата употреба.

Може да се разглежда и обратното въздействие, при което мутациите засилват влиянието на ензима и по този начин защитават от различни болести хората, които обичат да пият алкохол.

В експеримента на експертите от университета на западна Австралия участваха 3873 души, които били наблюдавани между 3 и 8 години.

Резултатите на учените отчитат, че няма силна и стабилна връзка между алкохола и депресията. Според тях тя се предизвиква от допълнителни фактори.

Специалистите не са разгледали случаите на тежък алкохолизъм, тъй като тези хора имат много здравословните проблеми и това не позволява да се стигне до обективни изводи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest