Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Ако прекалявате с алкохола

Ако прекалявате с алкохола

Ако прекалявате с алкохола

Алкохолът е едно от древните питиета, познати на хората. Още с откриването на лозата и използването на нейните продукти, човекът започва да произвежда и алкохол. И да го използва - за успокоение, за развеселяване, за кураж. Ефектите му обаче създават условия за злоупотреби, а в много случаи и за зависимост.

Психологически, социални и дори генетични причини създават зависимостта към напитките с висок алкохолен градус, наричана накратко алкохолизъм. Ето всичко, което може да се каже накратко за прекаляването с алкохола.

Видове алкохолна зависимост

Алкохолизмът е болест, и то социално значима. Затова изследванията върху нея са многобройни. Според техните резултати, съществуват два вида прекаляване с алкохол:

- Запой през почивните дни - главно за разпускане след напрегнатата работна седмица. Този начин на злоупотреба с алкохола е характерен най-вече за САЩ и Великобритания и се състои в изпиване на големи количества алкохол ударно;

- Прием на по-малки количества алкохол, но всекидневно - това е европейският маниер на пиене, изразяващ се в задължителен ритуал с чаша вино или друг алкохол на всяко хранене.

Причини за употребата на алкохол

Симптоми на алкохолизъм

Наличие на социални събития

Пиенето е част от социално приетите норми, което важи особено силно у нас. На всеки празник или социално събитие в семейството, общността, бизнеса, се включва консумацията на алкохол. Прекаляването с количествата, смесването на различни видове алкохолни напитки не се възприемат като нещо осъдително и извън нормата. Това легитимира грешното поведение.

Криворазбрано мъжество

Съществува и негласно състезание, чиято основа е виждането, че колкото повече издържа организмът на токсини, толкова по-мъжествен е индивидът. Това разбиране е родило надпиването, което се наблюдава в почти всяка култура.

Подобно поведение обаче създава в черния дроб състояние на приучаване да обработва най-напред малки, а в последствие все по-големи количества алкохол. Алкохолното увреждане на черния дроб води до повишено количество женски полови хормони в мъжкото тяло.

Емоционален стрес

Когато се взима в малки дози през големи интервали от време алкохолът успокоява нервната система. Ефектът обаче е краткотраен, защото със засилване на употребата на алкохол той започва да стимулира дейността на мозъка толкова силно, че предизвиква тревога и безсъние. В същото време стресът се увеличава и може да се стигне до пристъпи на паника, депресия и психически проблеми.

Скука

Много хора редовно употребяващи алкохол, го правят от скука. Липсата на занимания, осмислящи времето, невъзможността да се практикуват хобита и ограниченото социално общуване предизвикват желание за лечение на скуката, а алкохолът се явява достъпен и бърз начин за постигане на някакъв вид удовлетворение.

Желание за смяна на идентичността

Много често се казва, че човек пие, за да избяга от себе си. В много случаи този ефект е съзнателно търсен, защото Аз-ът е прекалено слаб, а алкохолът го засилва неимоверно. Човек става по-смел, по -уварен, качества, които му липсват в трезво състояние, се показват под действие на алкохола.

Признаци за прекаляване с алкохола

Алкохолизъм

Алкохолната зависимост е много опасна, защото настъпва неусетно. Тревожните признаци на алкохолизма са незабележими понякога, особено от засегнатото лице, което не осъзнава своята зависимост и смята, че държи нещата под контрол. Добре е всеки с пристрастие към алкохола и неговия най-близък кръг да са запознати с признаците на алкохолна зависимост. Те се изразяват в някои поведенчески модели.

Рутина и навици

Човек, който не отдава значение на алкохола, няма свои ритуали, свързани с употребата му. Когато някой употребява редовно алкохол и не отдава значение на това, е дошъл момент за първите тревожни сигнали.

Редовната бира по време на мач, неизменната чаша алкохол вечер се счита за редовен навик. Пиейки всекидневно, без да осъзнава повтаряемостта на случващото се, човек създава нездравословни отношения с алкохола.

Почивка

Когато човек пие, за да се отпусне, и не обръща внимание на обичайните неща, това вече е причина за безпокойство. Постепенно хобито изчезва, много дейности отстъпват през алкохола. Радостта от всичко, което е имало смисъл в живота, изчезва, заменено от нуждата от редовната напитка.

Бърз махмурлук

Тялото на здравия човек реагира слабо на алкохола. По правило сутрин мисълта за алкохол е отблъскваща. Когато настъпи зависимост, потенциалният алкохолик надмогва тази мисъл, защото с нова доза алкохол махмурлукът става по-лесен за туширане.

За да се избегне снощният махмурлук, се минава към днешен и това става порочен кръг, характерен за алкохолната зависимост.

Загуба на контрол

Когато човек не е зависим от алкохола, той знае, че няма нужда да се напива до безсъзнание. Наясно е, че колкото повече пие, толкова по-лош става махмурлукът му.

При наличие на алкохолна зависимост човек продължава да пие, защото няма контрол над себе си. При редовно напиване и загуба на памет съзнанието трябва да включи алармата, че има опасност от трайно пристрастяване към алкохола.

Последици за здравето от прекаляването с алкохол

Понякога дори еднократната употреба на големи количества алкохол може да доведе до лоши последици в здравословен план. Повечето хора са информирани за вредата от алкохола, но продължават да неглижират опасността. Затова е нужно да обясни от медицинска гледна точка какво се случва с черния дроб, мозъка и стомаха след употребата на алкохол.

Въздействие на алкохола върху черния дроб и други органи

Тези, които са пристрастени към алкохола, са заплашени от редица сериозни опасности за здравето.

Влияние върху мозъка

При употребата на алкохол той отива директно в кръвния поток и оттам се отправя към мозъка. Резултатът е замъглено зрение, лоша координация и влошена памет. Големи количества алкохол може да предизвикат загуба на съзнание. Поради постъпването на големи количества алкохол, мозъкът губи способността си да създава нови спомени. Рискът от припадъци при човек, приел много алкохол без храна, е силно завишен.

Влияние върху стомаха

Големите количества алкохол влияят негативно и върху стомашно-чревния тракт. Алкохолът уврежда стомашната лигавица, но и поражда болки в стомаха и гърдите. Може да доведе до повръщане, разкъсване на хранопровода и кървене, което е животозастрашаващо.

Влияние върху черния дроб

Най-тежко се оказва влиянието на алкохола върху черния дроб. Той води до натрупване на опасни мазнини в него. А това предизвиква различни чернодробни заболявания, най-опасното от които е цирозата. Води и до сърцебиене. От алкохола сърдечния мускул отслабва, кръвното налягане се повишава.

Лечение на алкохолната зависимост

Прекалявате с алкохола

Лечението на този тип зависимост е трудно и продължително. Задължително се ръководи от специалист по зависимости, в синхрон с токсиколог, психолог и други тесни специалисти, обучени да работят с хора с тежки зависимости.

Ролята на близкия семеен и приятелски кръг е изключително важна както за осъзнаване на зависимостта от засегнатия, така и на нуждата от лечение за освобождаване от порочния кръг на алкохола. Алкохоликът престава да бъде такъв, когато осъзнае, че е зависим и тръгне по пътя на освобождаването от порока.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest