По време на бременността всяка жена качва определени килограми. Интересното е, че голяма част от жените качват още повече килограми в периода след раждането. За това е нужно да се избегнат клопките относно храненето по време на кърмене.
Първата стъпка към бързото възстановяване е балансираният хранителен режим. Когато кърмите, вече не е нужно да се храните „за двама”. Подобно разбиране може само да създаде повече проблеми с килограмите. За да се избегне тази опасност, са нужни две неща. По време на ексклузивно кърмене - от 1-ия до 6-ия месец на бебето, увеличете дневния енергиен прием с 670 калории. След 6-ия месец, когато захранването на бебето вече е започнало, но кърменето още е на дневен ред, е нужно постепенно намаляване на допълнителните калории до 460 на ден.
Препоръчителни продукти:
Млечни продукти. Те ежедневно трябва да присъстват в менюто. Комбинациите са избирателни, като е добре да се заложи на нискомаслените продукти. Най-добра е изварата, следвана от киселото мляко и различните видове сирена. С прясното мляко трябва да се внимава да не надвишава 700 мл на ден, тъй като има опасност от алергични реакции при детето.
Мазнини. Количеството им не трябва да бъде завишено в сравнение с това, което сте приемали в периода преди бременността. До 30 г растителни мазнини на ден са напълно достатъчни. Забранени са маргарините.
Месо, риба и яйца. Тези храни са източник на пълноценни белтъци и са богати на минерали и витамини, поради което неминуемо трябва да присъстват в меюто. Месото трябва да присъства три пъти седмично, рибата – два пъти, а яйцата – по 4-5 броя на седмица. Белтъчните животински храни са ценен източник на витамин В12 за организма. Той няма растителен еквивалент.
Плодове и зеленчуци. Колкото повече похапвате от тях, толкова по-добре. През периода на кърменето е добре количеството им да се удвои спрямо преди. Те носят на твоя, както и на организма на бебето ценни витамини, минерали и др. Освен това са богати на фибри и помагат храносмилането.
Въглехидрати. Дневното количество в периода на кърмене е 350 г. Добре е да се ядат ориз, хляб, грах, леща и др. Най-добри са пълнозърнестите продукти, като макарони, спагети, тъмен хляб с различни видове ядки и семена, корнфлейкс. Те са богати на фибри и са много полезни.
Сладки. Те са позволени, но в малки количества. Добре е да се избягват тези, съдържащи плодове. Най-добре консумирайте сиропираните десерти, вафлите и сухите пасти заради трансмастните киселини, които съдържат.
Течности. На ден са необходими минимум по 2 литра течности. Добре е видовете вода да се сменят - чешмяна, изворна (т.нар. - трапезна), слабо минерализирана. Полезни са и билковите чайове, които са много богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Забранени са газирани напитки.
Примерно меню за кърмачки:
Закуска: чаша билков чай с мед и лимон, плод по избор, 2 филийки пълнозърнест хляб, млечен продукт - извара; лютеница с извара; нискомаслено кисело мляко или овесени ядки, мюсли с плодове и кисело мляко;
10 часа: айран, плод по избор, малко парче кейк (40-50 г) или бисквита;
Обяд: 5 дни от седмицата, например – вторник, сряда, четвъртък, събота и неделя: зеленчукова салата с порция месо или риба или яйца, приготвени със зеленчуци;
2 дни от седмицата (преди и след почивните дни – петък и понеделник): зеленчукова салата с ястие от картофи или ориз (зърнена храна) или грах (или друга бобова храна), приготвени със зеленчуци, десерт на плодова основа, 1 чаша минерална вода (преди или след хранене);
16 часа: айрян; плод по избор (може и 1-2 бисквити);
Вечеря: 5 дни в седмицата: постни ястия от зеленчуци с млечен продукт (зелен фасул с кисело мляко, миш-маш и т.н.) или зърнена храна със зеленчуци (пълнозърнести спагети с доматен сос, ориз със зеленчуци);
2 дни от седмицата (събота и неделя): месо или риба, или яйца и зеленчуци, вода или айрян.