Ezine.bg»Статии»Здраве»Разранени зърна при кърмачки

Разранени зърна при кърмачки

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Разранени зърна при кърмене

Сред най-честите проблеми при младите майки са разранените зърна. Това е явление не е рядкост и не бива да предизвиква сериозни притеснения.

Причините за разранени зърна по време на кърменето могат да са две – лошо засукване и сучене и/или неправилно поставяне. Обикновено подобно разраняване минава лесно. В някои случаи обаче проблемът със сукането идва от бебето.

При продължителен период на неминаващо разраняване е най-добре да се обърнете към опитен в кърменето човек, който да прецени дали няма нещо от страна на кърмачето, което да е причината за проблема.

Сред по-рядко срещаните причини за появата на разранени зърна са плоските и вдлъбнати зърна и проблемите със засукването им, твърде големите зърна, проблем при изцеждането на зърната, алергични реакции и кожни инфекции.

Продължителното, лакомо и силно сучене, както и липсата на подходяща подготовка на зърната чрез триене с кърпа не са причини, които не могат да доведат до разраняване на зърната на кърмачката.

Ако зърната ви вече са разранени, то грижата за тях и поддържането на добра хигиена са от изключително значение. Те са не само много болезнени, но и опасни, тъй като могат да доведат до инфекция, която да проникне навътре.

Кърмене и разраняване на зърната на кърдите

При разранени зърна винаги измивайте добре ръцете си, преди да започнете храненето. При използване на лечебни кремове с отмиване, то ги отстранете само с вода - без търкане и притискане. Най-добре е да използвате кремове без отмиване, за да избегнете допълнителното напрежение върху зърната.

През периода не използвайте подплънки за кърмачки с найлонов непромокаем слой, тъй като има опасност от развитието на бактерии. Преди и след всяко кърмене изплаквайте разранените зърна с вода или обикновен физиологичен разтвор. След това може да ги намажете с крем за кърмачки без отмиване.

Разранените зърна може да са изключително болезнени. Понякога се стига до обмисляне на възможността за спиране на кърменето. За да не се стига дотам, в началото започвайте кърменето на по-малко болезнената гърда. Намалете наполовина времето за кърмене, за сметка на честотата и го ограничете до активно сукане.

Ако болката е прекалено силна, поискайте от педиатъра или гинеколога си обезболяващи средства, които могат да се използват в периода.

Ако болката е нетърпима, може да дадете 24-часова почивка на зърната си. През това време изцеждайте с помпа и хранете бебето чрез алтернативни методи.

При раздразнени зърна кръвта в млякото не е необичайна. Това по никакъв начин не вреди на бебето.

Ако разранените зърна не минават вече няколко седмици, то най-вероятно е налична инфекция. Най-добре се обърнете към педиатъра на вашето бебе.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest