Къде предполагате, че е измислено червилото? В Древен Египет? Верен отговор!
За египтянките имало желязно правило: те не се появявали на улицата без да са сложили от вълшебната помада по устните си.
За направата на червилото се използвала червена глина и железен оксид.
Наред с червилото египтянките използвали и други разкрасяващи продукти - всевъзможни мазила за кожата, за косата, за тялото. Най-голямо значение обаче отдавали на начервените устни.
По време на Светата Инквизиция обаче жените с нарисувани устни обричали себе си на смърта. Червилото било обявено за магьосничество и заради него много жени били изгорени на кладата.
По време на Ренесанса се наблюдава възраждане дори и на козметиката. Отново на дневен ред излизат всякакви белила и червила.
Един портрет на Елизабет І от онова време подсказва за мазилата, използвани в английския двор. Лицето й е ненормално бяло, а устните в ярко, ярко червено.
Любопитен е закон, който английският парламент прокарва през ХVІІ век. Според него мъжете могат да се разведат с жените си, ако след сватбата открият, че всъщност те не са така красиви, колкото когато са гримирани.
В началото на ХХ век червилото вече се произвежда в еленова мас и започва да става вкусно, защото се прибавят мляко, пчелен восък и ароматни масла.
През 1915 г. в САЩ за първи път се появило червило в удобна опаковка.
Според френски учени един средностатистически Дон Жуан изяжда през живота си около шест килограма червило. Но какво кара жените да използват тази разкрасителна помада?
Отговорите са много. Най-разпространено обаче е схващането, че червилото прави жената по-привлекателна и повишава сексуалността й.