Ако желаете да спрете цигарите трябва да имате предвид, че отказът от тях се разделя в две посоки. Първо става дума за физическата абстиненция и стремежът тя да отпадне, а другата посока е психичната зависимост.
Всъщност физическата се оказва доста по-лесна за преодоляване – тя отнема много по-кратко време. Що се отнася до психическата обаче, трябва да се знае, че тя ще отнеме повечко време и търпение – важното е само да не се връщате към грозния навик веднъж, след като сте се отказали.
Общото между физическата и психичната зависимост е, че са временни и при сериозно желание бързо могат да отминат. Физическият отказ отключва безпокойство, раздразнителност, дори често и гняв.
Често пъти става дума и за неспособност за концентриране. Някои пушачи усещат дори тежест в гърдите за кратък период от време – сякаш въздухът не им достига.
Вероятно ще се появи и кашлица, а за да се справите с това е добре да се съсредоточавате всеки ден поне за кратко в пълноценно и дълбоко дишане. Не е лоша идея да пиете и повече течности през този период.
Кашлицата се появява при почти 60 на сто от бившите пушачи. Около 48 на сто спират да кашлят след седмица, 33 процента до две седмици. Главоболието също е често срещано при кандидатите да станат бивши пушачи – повечето от тях изпитват неприятна мигрена, която обаче сравнително бързо отминава.
Леко пресъхналото гърло също е едно от физическите неразположения, които могат да се появят. Този проблем можете да решите с пиенето на повече течности, както можете да си купите и бонбони за смучене.
Съвсем нормално е да се появят и проблеми със съня. Като мощен наркотик никотинът влияе на мозъчните вълни, на сънищата и не на последно място на дълбочината и качеството на съня.
След отказване на цигарите сънят ви може коренно да се промени, а след преминаване на т.нар абстинентен период сънят ще се нормализира съобразно нуждите на вашия организъм.
Съвсем вероятно е да започнете да спите по-малко и да забележите, че нуждата от по-малко сън не ви кара да се чувствате отпаднали или изморени.