Две трети от хората в света изпитват безпокойство, че и тази нощ няма да могат да се наспят. Сънят, който отнема голяма част от живота ни, влияе върху всички сфери на живота ни – настроение, памет, производителност.
Сънят, от който имаме нужда, се променя с годините – здравите възрастни хора имат нужда от шест до осем часа сън на денонощие, за да се чувстват отпочинали и енергични.
Сънят се нарушава от фактори като заболяване, стрес, болки от различен произход, а също така и някои лекарствени препарати. Голямо значение има и начинът на живот.
В нашето общество по-голямата част от хората работят през деня, седнали зад бюро. Целият ден прекарваме пред компютъра, вечер, когато си почиваме, гледаме телевизор.
Получава се, че сме прекомерно стимулирани от психическа гледна точка, а от физическа изпитваме тотална липса на стимулация заради заседналия начин на живот.
Затова често просто не усещаме, че не се наспиваме. Достатъчно е обаче да промените съвсем елементарни неща в живота си, за да повишите качеството и дори количеството на съня.
За целта излизайте всяка вечер на разходка поне за двадесетина минути – важно е да ги прекарате на чист въздух. Дори едно излизане на терасата е полезно.
Взимайте топла вана или душ преди лягане и напръскайте чаршафите и калъфките на възглавниците си с екстракт от лавандула, смесен с вода – това действа успокояващо.
Избягвайте маските за заспиване, които се поставят върху очите. Те помагат да се почувствате сънени на простия принцип на натежаване на клепачите, но след това ефектът им преминава.
Вместо това изпийте чаша чай от лайка или чаша топло прясно мляко с мед. Вечеряйте с продукти, които предизвикват сънливост – пуешко месо, картофи, мед, овесени ядки, бадеми.