Данни от нов доклад на Евробарометър показаха, че българите са сред европейските народи, които най-рядко участват в културна дейност.
Нашата страна се нареди на 21 място по участие в културни събития в Европа.
Изследването е проведено сред 28 страни-членки на Европейския съюз, включително и най-новата присъединила се към общността държава - Хърватия.
Анкетирани са общо 26 000 души, а основният извод е, че България е най-пасивната в културно отношение страна в ЕС.
Сред културните дейности са били включени посещение на театър, кино, концерти, четене на книги и следене на културни предавания.
В изследването са използвани и данни за посещенията на библиотеки, културно-исторически забележителности, балетни, танцови и оперни спектакли.
Изследването е показало, че 45 % от българите имат нисък културен индекс, 55% от нашенците са прочели 1 книга за годината, 29% са били на кино или театър, а 11% - на балет, танци или опера.
Едва 2% от българите посещават редовно културни събития или се занимават с креативни дейности като рисуване, свирене на музикален инструмент или друг вид изкуство.
България е успяла да изпревари макар и слабо държавите Румъния, Полша, Словакия, Унгария, Португалия, Кипър и Гърция, които са на дъното в класацията.
С никаква художествена или артистична дейност през последните 12 месеца не са се занимавали 82% от малтийците, 80% от италианците, 79% от унгарците, 78% от португалците, 74% от румънците и гърците.
Водачи в тази класация са Швеция, следвани от Дания, Нидерландия и Великобритания.
Според изследването потреблението на култура в Европа като цяло спада, като най-достъпни за хората остават телевизионните предавания.
Като една от основните причини за ниското представяне на България, Румъния и Унгария се сочат високите цени на културните развлечения и ниските доходи.
27% от анкетираните българи са посочили отметката "твърде скъпо е" като причина да не отидат на кино или театър през последната година.
22% от хората са задраскали тази отметка средно за Европейския съюз.
48% от българите са споделили, че не четат книги, защото нямат свободно време.