Диарията е много сериозен проблем, който не бива да се оставя без лечение. Характеризира се с често изхождане на редки, понякога воднисти изпражнения повече от три пъти на ден.
Диарията на пътешественика е тип диария, чиято поява е следствие на консумация на замърсени с паразити, вируси или бактерии храни и вода. Среща се при хората, посещаващи развиващи се страни.
Статистиката сочи, че 30 до 50% от посетителите на развиващите се страни, предимно в Латинска Америка, Африка, Близкия Изток и Азия, страдат от диарията на пътешественика. Тя се проявява бързо, обикновено през първата седмица от пристигането. Започва с коремни спазми, придружени от гадене и неразположение. За поне половината от случаите е бактерията Escherichia coli или Е. coli.
Заразяването с тази бактерия става при приема на вода или консумацията на храна, заразени с фекалии, обикновено чрез пресните, несготвени листни зеленчуци, необелените плодове или суровите зеленчуци, несварено или зле съхранявано месо и сурова морска храна.
За да не развалите почивката си с това така неприятно заразяване, най-добре пийте само бутилирани напитки. Напитки като чай и кафе да се приготвят само с кипяща вода, храната трябва да бъде сготвена, а плодовете – обелени.
Най-добре забравете за пастьоризираните млечни продукти, вода от чешмата, ледени кубчета, храни от уличните продавачи и сурови салати. Ако ви се наложи да пиете от местната вода, то преди това е добре да я преварите пет минути или да добавите йодни или хлорни препарати.
Добре е и да избягвате да се къпете в речни води, езера и басейни, ако имате съмнения за чистотата. Винаги когато имате възможност, мийте ръцете си обилно и със сапун. Най-добре е превантивно да приемете пробиотици, които да поддържат нормална микрофлора на червата.
Ако все пак се заразите с диарията на пътешественика, то бързо вземе мерки и не чакайте да стигнете до тежка дехидратация на организма. Консултацията с лекар е задължителна, тъй като може да се наложи антибиотично лечение.