Наближава 15-ти септември. Този ден несъмнено е важно и вълнуващо събитие за героят на деня - вашето дете. Често обаче денят е по-важен за вас, родителите.
Психолозите считат, че родителите се безпокоят за редица въпроси, един от които е как да установят контакт с първия учител на своя герой.
Много родители правят грешка като избягват комуникациите с учители и понякога дори изпитват страх към него. Той може да е продиктуван от сложно детство или от убеждението, че родителите не трябва да се месят в процеса на взаимодействие между учителя и ученика. При всички положения този подход е повече от грешен!
Още в първия ден в училището трябва да установите контакт с учителя. Най-малкото защото детето ви ще учи в това училище с години.
Задължително оставете на учителя вашите координати за контакт. Освен вашите телефонни номера е добре да оставите и тези на други членове на семейството ви - по-големи деца, баби или дядовци. Така учителите ще имат възможността да ви информират за проблеми, свързани с детето ви, които изискват незабавно разрешаване.
Не се страхувайте от открити дискусии. Ако имате някакви въпроси, не чакайте да дойде датата за следващата родителска среща. Своевременното разрешаване на проблемите, изясняване на неясните ви въпроси в образователния процес, ще предотврати появата на конфликти. Не забравяйте, че вие имате право да знаете всичко, което се случва с детето ви на територията на училището.
В същото време не забравяйте за чувството за такт. Не притеснявайте учителя късно вечер. При задаване на въпръси, не започвайте с грубото "Защо? ".
Участвайте при организирането на екскурзиите на класа, бъде активни родители. По този начин не само ще улесните работата на учителите, но и ще направите престоя на детето ви училище интересен и запомнящ се.
Някои психолози казват, че учителката е втората майка за ученика. Не бъдете ревниви, а напротив. Опитайте се да подкрепяте тази "любов".
Демонстрирайте уважение към учителя, говорете с него в присъствието на вашето дете. В никакъв случай не се отнасяйте негативно към учителите на децата си. Вашето мнение не бива да накърнява авторитета му.