Бодипиърсингът в древността най-често бил знак за принадлежност към аристокрацията и символизирал храброст и мъжество.
Съвременните доказателства на археологията шокират с разкритията си за декорацията на тялото на най-древните хора.
Абсолютно задължително е било най-мъжествените войни да носят обеци. Този атрибут е бил забранен за декорация на дамското ушенце, показват разкопки на древни градове в Китай и Сибир.
Татуировките в древността са били истинска мъка за разкрасяване на тийнейджърите. Но те непреклонно са подлагали цялото си тяло на декорации със стилизирани митични птици и други животни.
Египетските фараони по същото време носели обица на пъпа като ритуално преминаване от живота на земята към отвъдните селения на боговете. Вярвало се, че човешката душа се таи в корема, а не в сърцето или главата.
При полагането на балсамираното тяло в пирамидата тя щяла да бъде измъкната от птиците на бог Озирис, които я клъввали с човките си от халката на пъпа.
Висшите римски пълководци пробивали зърната на гърдите си, за да демонстрират презрение към болката. С халките, промушени там, те доказвали верността си към своя Цезар.
Погрешно се смята, че бодипиърсингът е присъщ на културата на Индия. Истината е, че металните украшения по тялото стигат там чак през XVI в.
Днес бодипиърсингът е особено популярен сред тийнейджърите и последователите на алтернативната мода. Чрез дупките по тялото младежите искат да внушат на околните, че не ги е страх.