Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Лечение на миофасциална болка

Лечение на миофасциална болка

миофасциална болка

Болката в гърба, както всяка мускулна болка, често е основното оплакване, с което човек се обръща към лекар. Миофасциалната болка е нарушение на функцията на един или друг мускул, възникващо във връзка с неговото претоварване и проявяващо се с мускулен спазъм, наличие на болезнени мускулни уплътнения в напрегнати мускули или локален мускулен хипертонус и тригерни точки.

Причини за миофасциална болка

- Нарушение на стойката и походката, както и аномалии в развитието: асиметрия на тялото поради различна дължина на краката; S-образна сколиоза; намален размер на половината от таза; кифотична деформация на гръдния кош; плоски стъпала; къси рамене с удължен торс; дълга втора метатарзална кост със съкратена първа.

- Функционални блокади в вертебралните моторни сегменти.

- Постурално напрежение в нефизиологично положение или продължително обездвижване.

- Претоварване на нетренирани мускули.

- Компресиране или разтягане на мускулите.

- Емоционален стрес, астенични, тревожни, депресивни синдроми.

- Болести на вътрешните органи.

Направления в лечението на миофасциалната болка

облекчаване на миофасциалната болка

Лечение на причините за миофасциална болка

Първата посока е елиминирането на причините за болката, тя е средство за предотвратяване на дисфункцията, дължаща се на мускулно-скелетната болка.

- Нарушената стойка се нуждае от ортопедична корекция и създаване на правилен двигателен стереотип и мускулен корсет с помощта на набор от упражнения.

- При синдрома на скъсения полутаз пациентите се съветват да поставят възглавница под седалището в седнало положение, предназначена да компенсира разликата във височината на страните на таза.

- За коригиране на диспропорцията на 1-ва и 2-ра метатарзална кост (стъпало на Мортън) се препоръчва носенето на специални стелки с удебеляване от 0. 3-0. 5 см под главата на 1-ва метатарзална кост.

- Когато се открият функционални блокади на ставите, се използва мануална терапия за възстановяване на нормалната подвижност (мобилизация) на блокираната става.

Облекчаване на самата миофасциална болка

Второто направление е лечение на болката, свързана с миофасциална дисфункция. Може да се раздели на нелекарствени и лекарствени методи, използвани както самостоятелно, така и в комбинация. Най-ефективното е постизометричното отпускане на засегнатия мускул.

Същността на метода за лечение на миофасциалната болка е първоначално да се разтегне засегнатият мускул и след това да се работи в изометричен режим (напрягане в опънато положение) за 10 секунди. Последващото допълнително разтягане и повторение на изометричното напрежение. Приемането се повтаря 3-5 пъти, в зависимост от тежестта на мускулното напрежение.

Някои лекари предлагат пункция на тригерни точки с инжекционна игла с или без въвеждане на новокаин (суха пункция). След пробиване на тригерната точка, основните симптоми (локален конвулсивен отговор, референтна болка, локална чувствителност) изчезват и мускулната връв се отпуска.

Подобен ефект има и правилно извършената т. нар. исхемична компресия на тригерната точка с пръст (акупресура). Тъй като болката намалява, натискът върху точката се увеличава. Процесът на акупресура продължава индивидуално за всеки отделен случай.

Медикаментозно лечение на миофасциална болка

как се лекува миофасциалната болка

Медикаментозната терапия на миофасциалната болка има от своя страна две направления:

- Въздействие върху порочния кръг: мускулен спазъм - болка - мускулен спазъм. Оправдано е назначаването на мускулни релаксанти, които намаляват притока на болкови импулси от периферията. В момента лекарите имат в арсенала си мускулни релаксанти – сирдалуд, баклофен, мидокалм.

- Влияние върху функционалното състояние на лимбично-ретикуларните структури, което до известна степен определя прехода на болката в хронична болка при формирането на синдром на вегетативна дистония с развитие на тревожност, депресивни и астенични реакции. За целта се предписват GABA - ергични лекарства (ноофен, пикамион, адаптол), успокоителни, трициклични антидепресанти и инхибитори на обратното захващане на серотонина, както и вегетотропни лекарства като беласпон.

Такава терапия засилва централните ефекти, което допринася за по-бързото облекчаване на болката. Освен това е препоръчително да включите акупунктурата в лечебния комплекс с помощта на точки, използвани за вегетативна дистония. Лечебният комплекс може да включва витамини от група В при тази категория пациенти.

Рехабилитационно лечение при миофасциална болка

Основната задача на рехабилитацията при миофасциалната болка е да създаде нов правилен двигателен стереотип, да научи пациента на способността да контролира тялото си, да контролира състоянието на мускулите си, да създаде или укрепи мускулен корсет. Основно внимание се отделя на комплекс от коригиращи (включително използването на пост-изометрична релаксация и акупресура) и общоукрепващи упражнения, които при правилно изпълнение водят до коригиране на дефектите на стойката.

Важна задача на лекаря е и подобряване на медицинската култура на пациента, който трябва да разбира причините за миофасциална болка и да знае как да ги предотврати.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest