На 31 май по инициатива на Световната здравна организация в почти всяка държава се отбелязва Световният ден без тютюнопушене. За пореден път в кампанията се включва и България.
Мотото тази година е Тютюнът – заплаха за околната среда.
Световната здравна организация призовава цигарите да се продават в по-семпли опаковки, като всички заблуждаващи реклами бъдат свалени.
У нас от 20-ти май е в сила нов закон, който изисква предупредителните надписи върху кутиите цигари да са придружени и от снимки.
През 2015 година Европейската комисия поднови кампанията си Експушачите са неудържими, която започна през 2011 година с основната цел да помогне на младите пушачи да откажат цигарите.
Последните проучвания на Евробарометър показват, че потреблението на цигари в Европа намалява. Резултатите показват, че хората над 28 години купуват с 26% по-малко цигари, а тези над 28 години - с 25% по-малко.
В изследването е отчетена и голяма разлика спрямо дела на пушачите в различните страни. В Швеция и Финландия пушещите са най-малко - съответно 11% и 19%, а Гърция и България процентът им е най-висок - съответно 38% и 35%.
Световният ден без тютюнопушене се отбелязва от 1988 година, като мотото на инициативите тази година е Повишаване на данъците върху тютюневите изделия.
Според данните на Световната здравна организация тютюневият дим е причина за смъртта на 6 милиона души по цял свят, като 600 000 от случаите са пасивни пушачи.
Социолозите изчисляват, че до 2030 година цигарите ще убият 8 милиона души, които не се откажат от вредния навик.
Тютюнопушенето причинява повече от 25 заболявания, като голяма част от тях могат да бъдат предотвратени. Всеки ден в света умира по един на всеки десет пушачи.
През 2022 г. се навършват 10 г., откакто у нас беше забранено пушенето в закрити заведения и на някои открити обществени места.