Русите жени често са спрягани за наивни и лекомислени. Вицове за глупави блондинки има както в западните култури, така и в България.
Брюнетките пък се славят като по-разумни и предприемчиви. Учените обаче доказаха, че цветът на косата няма нищо общо с умствените способности на човек нито пък е определящ за характера му, съобщава британският вестник Дейли мейл.
Ново проучване показва, че цветът на косата зависи само от една „буква“ от генетичния код. Ако тази буква се замени с друга, русите жени ще са червенокоси или тъмнокоси, но това няма как да повлияе на умствения им капацитет, уверяват специалисти от Станфордския университет в Калифорния.
Доскоро се смяташе, че цветът на косата влияе върху поведението на притежателя ѝ. Сегашното изследване доказва, че всъщност една руса коса изобщо не може да е причината за ниска интелигентност.
Генетичният механизъм, който е отговорен за русия цвят на косата, няма как да промени биологията и на други части от тялото, уверява професор Дейвид Кингсли, който е ръководител на изследването.
По време на проучването учените се натъкнали на още нещо интересно. Те установили, че генът, който определя русата коса, няма връзка с цвета на очите, което значи, че светлата коса и светлите очи, не са свързани генетично.
За да стигнат до новите данни, учените си послужили с опитни мишки. Експериментите с гризачите показали, че мишките с рус генетичен код притежават светла, златисто-кафява козинка.
Промяната на буквата от генетичния код променя дейността на ген, на име Kit ligand, за който учените са открили, че има връзка с цвета на косата.
При тъмния вариант, който притежава различна буква в ДНК-то, дейността на гена се намалява с двадесет процента. Навярно много други регулаторни елементи, обграждащи гена Kit ligand, са разпръснати в ДНК-то, коментира професор Кингсли.
Генът не само благоприятства развитието на клетките, произвеждащи пигмент, а извършва и редица други функции в тялото. Той влияе на поведението на кръвните стволови клетки и на чревните неврони.