Така нареченото селфи стана толкова популярно, че през миналата година от Оксфордския речник на английския език го обявиха за дума на годината.
Тези селфита буквално заливат профилите на повечето хора в социалните мрежи. Някои хора дори си правят по няколко такива снимки дневно и ги споделят със своите приятели във виртуалното пространство.
За много потребители тези постоянни снимки са доста дразнещи, но явно селфи е само началото.
Оказва се, че има и нещо по-дразнещо от ежедневни качвания на селфи от приятелите ви в социалните мрежи. Това са селфитата на двойки или така нареченото релфи (relationship selfie). Това установи проучване, което е проведено от социолози от Харвардския университет.
Релфитата представляват романтични снимки на двойки, в които те показват колко много се обичат и държат един на друг.
Експертите смятат, че подобни снимки предизвикват по-скоро негативни емоции в списъка ви с приятели в социалните мрежи. Специалистите дори твърдят, че т.нар релфита могат да ви оставят с няколко приятели по-малко.
Изводите са направени след проведена анкета, в която участие са взели 200 доброволци. За да направят своя експеримент, специалистите са използвали социалната мрежа Фейсбук. Създадени са страници на измислени хора, на които са се качвали и различни снимки.
След това специалистите, които са провеждали проучването, са помолили доброволците да дадат оценки на страниците. Била им възложена и задачата да кажат коя им харесва най-много и коя от всички им е най-неприятна.
Резултатите от проучването показват съвсем ясно, че много по-приятни са хората, които не споделят почти нищо за личния си живот. Като най-отблъскващи са възприети романтичните снимки на двойки.
Според друго изследване, двойките, които имат повече релфита имат значително по-голям шанс за оцеляване. А добре познатото селфи, откъдето тръгна тази мода със снимките, се оказва и психично разстройство.
На това мнение са специалисти от Американската психиатрична асоциация. С постоянното си снимане и публикуване на снимки в социалните мрежи, някои хора компенсират липсата на самоуважение, смятат учените.