Още от древни времена хората са търсели начини да се предпазват от нежелана бременност. Преди хилядолетия древните египтяни, гърци и други народи са използвали различни методи като антиконцептивно средство – бариерни методи (от типа на презерватив, диафрагма), различни природни лекове, повлияващи зачеването и други.
Едно проучване в Обединеното кралство по повод репродуктивното здраве на жените открива, че близо 50 % от младите жени с аборти са забременяло по време на прием на контрацептиви.
Проучването разгледало случаите на жени между 16 и 24 години, които имали един или повече аборта. Установено било, че около 28 % са имали предишни прекъснати бременности. Оказало се, че 57 % от тях са използвали контрацепция и въпреки това са забременели.
Екипът посочва, че най-честият метод на употреба бил използването на презервативи - в 54 % от случаите, както и краткосрочният прием на таблетки – близо 40 %. А други 12 % използвали спешна контрацепция.
Експертите коментират, че репродуктивните възможности на жената не продължават до края на живота и невъзможността на контрацептивните методики да предпазват от нежелана бременност разочарова много младите дами.
Те губят усещането за подкрепа и се чувстват безпомощни. До момента има данни, че сигурността на имплантите (вътрематочните спирали) е най-висока – около 99 %, на таблетната форма - около 91 %, а на презервативите е само 82 %.
България е една от европейските държави с най-голям брой аборти по желание на глава от населението. Това прави темата за семейно планиране особено актуална през последните десетилетия.
Много е важно да се разширява постоянно дейността на центровете по семейно планиране, както и да се изясняват методиките на различните контрацептивни средства. Да бъде разгледан всеки отделен случай и според индивидуалните особености на пациентката да се избере най-подходящата контрацепция.