Ezine.bg»Статии»Спорт и Диети»Диети»Хронохранене - защо е толкова важно

Хронохранене - защо е толкова важно

Хронохранене - защо е толкова важно

Всеки човек има вътрешен биологичен механизъм, регулиращ такива важни аспекти като температурата, метаболизма, хормоните. Когато се променя ритъма на ежедневието под въздействие на външни фактори, се получава дискомфорт, чиято причина са нарушенията в биологичния часовник.

Идеята е човекът да се придържа към своя вътрешен биологичен часовник, който да задава ритъма на живота и особено на храненето му. Такъв начин на хранене се нарича хронохранене или хронологично хранене. Ето какво представлява.

Дефиниране на хронохраненето

Хронохраненето не е вид диета. То е хранителна система, чиято разработка принадлежи на френски учени. Принципът на тази система се основава на идеята, че всяка храна е полезна за тялото и се усвоява добре, когато се яде в точно определено време от деня.

Хронохраненето е създадено след изследване на хормоните и ензимите, произвеждани от тялото на човека през деня. Въз основа на тези проучвания е изготвен списък на храните, които си взаимодействат най-добре с ензимите.

Хронохраненето показва в кой час на деня какъв хранителен продукт е удачно да се приема. Следвайки тази система, метаболизмът се оптимизира, полезните вещества се усвояват най-пълно и това изключва натрупването на мазнини, тоест хронохраненето подпомага и отслабването.

Основни принципи на хронохраненето

Човешкото тяло използва калориите, подадени му с храната, по различен начин в различните части от деня. Това се дължи на факта, че по всяка време тялото произвежда специфични хормони, които разпределят хранителните вещества по различен начин.

Хронохранене - защо е толкова важно

Сутрин тялото произвежда най-много кортизол. Той е отговорен за стреса и за регулирането на храносмилането. Осигурява доставянето на хранителни вещества до всички части на тялото. Глюкозата отива в мозъка, протеините са за мускулатурата, а мазнините за клетъчните мембрани.

Това значи, че сутрин в пика на кортизола тялото произвежда хормони, разграждащи мазнините. Затова мазните храни са подходящи за закуска. По тази логика на обяд тялото усвоява най-добре протеини, а вечер въглехидрати, от което следва, че на обяд менюто трябва да включва протеинови храни, а вечер - въглехидратни.

Значение за хронохраненето

Основните принципи определят защо е толкова важно да се прилага тази хранителна система - тя влияе положителното върху кардиометаболитните рискови фактори с по-нисък пиков инсулин и по-нисък холестерол.

Това важи както за затлъстели хора, така и за слаби. Тя е особено ценна за хора с диабет и инсулинова резистентност. Храненето в хармония с биологичния часовник подобрява управлението на хроничните заболявания, както и на теглото.

Подходящо време и храна за хронологично хранене

Приемът на храна трябва да включва 4 хранения в точно време, определено за това.

Закуска

Според хронологичното хранене тя стартира деня и според това колко е питателна и здравословна, ще зависи метаболизма на тялото. Най-доброто време за закуска е от 6.30 до 9.30 часа.

Обяд

Хронохранене - защо е толкова важно

До времето за обяд хранителните вещества, получени от закуската поддържат тялото, то обядът има за цел да даде на тялото протеини и нишестени зеленчуци. Най-подходящото време за това е от 12.00 до 13.30 часа.

Следобедна закуска

За нея е отредено времето от 17.00 до 18.30 часа. През този период инсулинът в тялото е в пик, затова е време за хапване на сладки храни, които ще бъдат превърнати от тялото в енергия, а тя ще премахне умората. Освен сладки храни, може да се включат ядки и сушени плодове.

Вечеря

Вечерята не бива да състои непосредствено преди сън. Това ще натовари тялото да я преработва и то няма да може да почива. Вечерята е добре да бъде лека и да включва бяло месо, риба, морски дарове и пресни зеленчукови салати. Времето за вечеря трябва да се подбере минимум 1 час преди лягане, но е желателно да бъде и по-рано.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest