За година в Европа умират около 8 млн. души, като половината от тях стигат до летален изход заради някакво сърдечно заболяване. Проучване, което е проведено от Юръпиен Харт джърнъл (European Heart Journal), показва, че ракът е станал дори по-голям убиец в някои страни – през десетилетията броят на смъртните случаи от сърце намаляват.
Според анализ на Оксфордския университет раковите заболявания причиняват повече смъртност, отколкото сърдечно-съдовите заболявания при господата. Тези резултати са потвърдени в няколко страни.
Онкологичните заболявания са основната причина за смъртност в страните Словения и Сан Марино, Холандия, Испания, Португалия, Франция, Дания, Белгия и др.
Специалистите твърдят, че Дания е единствената страна, в която това се отнася и за жените. Те обясняват още, че резултатите не са такива заради нарастващите случаи на онкологичните заболявания.
Изследователят Майк Рейнер твърди, че причината е по-скоро в това, че лекарите и учените вече са постигнали сериозен напредък в лечението на голяма част от сърдечно-съдовите заболявания.
Освен това сред основните причини са подобряването на начина на живот и намаляването на броя на пушачите, твърдят специалистите.
Тези резултати, обаче, не са валидни за източната част на Европа, където сърдечните заболявания мъчат хората повече, отколкото в останалата част на континента.
В Беларус сърдечните проблеми са най-честата причина за летален изход при мъже, които са между 55 и 59 години. В негативната класация на челните позиции са още и Украйна и Русия.
В Япония пък се надяват съвсем скоро да успеят да разработят кръвен тест, който за няколко минути може да ни покаже дали страдаме от онкологично заболяване. От Националния център за ракови заболявания в Япония поясняват, че е възможно до пет години този тест да стане факт.
Чрез него ще може да се поставя диагноза на тринадесет типа рак – проектът ще струва 57 милиона евро (около 7.9 милиарда йени). Този прост кръвен тест ще допринесе за бързото откриване на рак на белия дроб, рак на гърдата, панкреаса, дебелото черво, черния дроб, яйчниците, костите, простатата и др.
Учените твърдят, че тестът ще може да бъде от полза дори за ранно диагностициране на дегенеративни заболявания, каквото е болестта на Алцхаймер.