Специалистите по генетика все по-упорито насочват усилията си към отговора на въпроса до каква степен някои опасни и широко разпространени болести могат да бъдат наследствени?
Засега данните говорят, че често ракът, затлъстяването, диабетът и високото кръвно се наследяват. За диабетът има сериозни данни, сочещи, че гените играят роля в развитието му.
В случай, че ви тревожи фактът, че някой от близките ви е диабетик, правете си редовно изследвания в специализирана клиника. Ако се окаже, че сте болни, ще може да вземете мерки преди да е станало късно. При повишено ниво на захарта лекарят навреме ще ви назначи подходяща терапия.
Затлъстяването не е изцяло наследствена болест. Специалистите са единодушни – основната причина е неправилното хранене. Все пак учените не отричат и тук ролята на гените. Защото децата се учат как да се хранят именно от родителите си.
Около една трета от хипертониците дължат заболяването си на наследствено предразположение. Учените са открили 4-5 гена, които могат да предизвикат смущения в кръвното налягане.
Ако имате в рода си хора, които са страдали от това заболяване, ще успеете да го избегнете или да "отложите" проявите му за по-зряла възраст, като правите редовно физически упражнения, следите теглото си и избягвате солените храни.
Когато наследствено сте предразположени към хипертония, трябва да започнете да мерите кръвното си още от 30-35 годишна възраст.
Наследствеността играе роля и при някои ракови заболявания. Установено е, че ако поне трима души от рода ви са имали рак, за вас рискът от тумор е по-голям.