Депресията представлява болезнено състояние, характеризиращо се с перманентно лошо настроение, съществено намаляване способността за работа, сън и хранене, както и липсата на удоволствие от живота.
Повече от един милион нашенци страдат от депресия. Това стана ясно от думите на психолога Анна Караманова в интервю за Дарик радио.
По преценка на специалистите около 15% от населението страда от депресивни или тревожни разстройства – това са повече от 1 000 000 българи, каза специалистът.
Тя обясни, че не може да даде точна цифра на хората в България, които имат подобно оплакване, тъй като те нямат навика да търсят помощ от професионалист, заради скептичното отношение на околните към подобен род консултации.
Повечето нашенци предпочитат да потиснат проблемите си или в най-добрия случай да ги споделят с някой приятел, но той няма как да им помогне така, както би могъл един психолог.
Краят на лятото предизвиква болезнена тъга както у възрастните, така и у малчуганите.
Тъгата по отминалото лято, индивидуалните страхове от поредния първи учебен ден и връщането към постоянната среда са сред предпоставките за този проблем при учениците, каза пред БТА доц. Михаил Околийски, експерт в направление Психично здраве към Националния център по общественото здраве и анализи.
По думите на експерта момичетата са по-засегнати от депресивните състояния, тъй като се поддават на емоциите по-лесно. Момчетата се стараят да бъдат силни и при тях нещата се разминават по-бързо.
Малчуганите изпадат в депресия, тъй като идеята, че ще се върнат отново в неприятната среда на училището, поражда страх и паника в тях. Според специалиста всяко дете има свои опасения и задачата на родителите е да ги открият и да му помогнат да ги преодолее по-лесно.
Професор Околийски препоръчва на майките и бащите да не се колебаят и да потърсят специализирана помощ, в случай че тъгата на децата им се засили.
За да не се стига обаче дотам, специалистите съветват родителите да коментират с децата си учебния материал и по време на ваканцията. Така, когато се върнат обратно в класните стаи, учениците по-лесно ще се адаптират.