За първи път учени от Колумбийския университет на Ню Йорк откриват връзка между веществото фталат, открито в някои домакински продукти, и появата на астма при децата.
Астмата е често срещано заболяване, като милиони деца по света биват засегнати от него. Тя е хронично заболяване на дихателните пътища, което довежда до затруднено дишане. Симптомите са кашлица, хрипове, недостиг на въздух и стягане в гърдите. Най-често при малчуганите се наблюдава липса на енергия, учестено дишане, чувство на слабост и умора.
Последните изследвания на екипа посочват, че фталатите, които представляват химикали в козметични продукти, при пластмасови изделия и др., могат да увеличат риска от развитие на астма при децата. Отбелязва се още, че е възможно някои от тези химикали да повлияят развитието на белите дробове още вътреутробно.
Експертите смятат, че пренаталната (преди раждането) експозиция на фталати може да увеличи риска от развитието на астма с до 70 %. За целта на своето проучване екипът анализира 300 жени и техните деца, за периода 1998–2006 година, когато те са били още бременни.
Първоначално е била изследвана урината на бременните жени през последните три месеца преди раждането за нивата на четири вида химикали. А при децата – нивата са измервани при навършване на техните 3, 5 и 7 години.
И сравнявайки резултатите, се оказало, че бъдещите майки, които били изложени на въздействието на бутилбензинов фталат (BBzP ) са имали 72 % по-висок риск техните деца да развият астма. А те влизали в контакт с ди–н–бутил фталат (DNBP) до 78 %. Не са открили повишаване на риска при пренатално излагане на ди-2-етилхексил фталат (DEHP) и диетил фталат (DEP).
Опасностите според специалистите са големи, защото много парфюми, репеленти, храни, пластмасови съдове, завеси и други съдържат тези два опасни фталата. Специалистите обръщат внимание, че плодът вътреутробно е много уязвим и децата трябва да бъдат защитени от тези вредни емисии.