Изследване, проведено наскоро, показва, че в страната ни повече от половината мъже и всяка трета жена на възраст между 35 и 44 години са пушачи, което ни нарежда на второ място по тютюнопушене в Европа.
Проучването показва, че всеки ден в България пушат 29.2% от населението на страната, които са над 15-годишна възраст. По този показател ни изпреварва единствено Гърция, където пушачите над 15 години са 31.8% от населението на страната.
Подобни проучвания се правят сред всички страни от ЕС на всеки пет години. Първото изследване е направено у нас през 2001 година като съпътстващо преброяването на населението.
Активните пушачи в България са 3.5 милиона души. Над 100 милиона са пушачите в Европа, сочат данните на Дружеството по белодробни болести.
40% от хората, които се намират в близост до пушач или т.нар пасивни пушачи също са засегнати от вредните влияния на цигарения дим.
Според официалните изследвания 18 000 от пушачите са със засегнат бял дроб, между 3000 и 4000 имат заболявания по хранопровода и устната кухина. 50% от пушачите заболяват от рак на белия дроб между 50 и 60-годишна възраст.
През последните години се наблюдава увеличаване с 10% на диагностицирането рак на белия дроб при възрастовата група 30-40 години.
Статистиките обаче сочат, че едва 7% от българите са готови да откажат цигарите по здравословни причини. Около 30% от пушачите у нас са готови да се откажат от тютюна заради високите цени на кутията цигари.
Останата част от пушачите не искат да се разделят с вредния си навик.
Проучване, проведено преди 2 години, показа и че българските ученици не остават по-назад в класациите за тютюнопушене.
По употреба на цигари българските ученици са на четвърто място в Европа. Леко се увеличава броят на момичетата, които опитват от цигарения дим, и като цяло девойките у нас продължават да пушат повече от момчетата.
Според експертите една от основните причини за пристрастяването на българските младежи към цигарите е пропуски при изграждането на ценностната им система.