България се изкачва по-стълбицата за щастливо място за живот. В ежегодната класация за нивата на щастие страната ни се изкачи на 129-то място.
В класацията са включени общо 157 страни. Те се сравняват на база реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи.
Докладът се изготвя за 4-та поредна година от Мрежата за решения за устойчиво развитие по инициатива на ООН и Института за Земята към Колумбийския университет. Победител според тазгодишната класация е Дания. През изминалата година тя бе на трето място. След себе си страната остави миналогодишния победител Швейцария. В челната десетка се наредиха още Исландия, Норвегия, Финландия, Канада, Холандия, Нова Зеландия, Австралия и Швеция.
На фаталното 13-то място се нарежда САЩ. Великобритания е на 23-то, Франция - на 32-ро, а Италия - на 50-то. След като през изминалата година България бе на 134-то място, то тази се изкачва до 129-то. Преди нас е Сенегал, а точно след нас – Мавритания. На дъното на класацията са Сирия, Афганистан и осемте държави от Африка на юг от Сахара, които са десетте най-нещастни места на планетата. На последно място е Бурунди.
Резултатите са твърде показателни. През последните 50 години САЩ е увеличила финансите си нееднократно, но хората в нея не са станали по-щастливи. Обяснението за това е, че страните, които преследват само и единствено икономическото развитие и пренебрегват социалните аспекти и целите за опазване на околната среда, няма как да повишат нивата си на щастие.
Това може дори да бъде опасно за човешкото оцеляване. Пример за това са много страни, които постигнаха значителен икономически растеж на цената на рязкото повишаване на неравенството, задълбочаване на социалното изключване и сериозни щети за околната среда.
В същото време за пример може да се даде Коста Рика, която е на 14-то място в класацията. Макар че не е мощна икономическа сила, тя е пример за едно здраво и щастливо общество.
В доклада всички страни се призовават да се борят за неравенството и да опазват околната среда, независимо от своето благосъстояние. В същото време в 5 страни вече има министри на щастието – Венецуела, Еквадор, Бутан, Шотландия и Обединените арабски емирства. Тяхна задача е да се грижат за щастието на народа си. Целта е това да се превърне от неделима част от държавната им политика.