Естествено е, че понякога настроенията на човека се влияят от сезоните през годината, от това дали пече слънце или пък е облачно и дъждовно.
Изследователски екип от Будапеща, Унгария провежда биохимични изследвания, които посочват, че сезонът, през който е роден човек, оказва влияние на нивата на допамин и серотонин, секретиращи се от структури в мозъка. Тези химически съединения са невротрансмитери, които повлияват настроенията на човека.
Това ново проучване показва как сезонът, през който се е родил човек, може да повлияе на психическото му поведение в бъдеще. И въз основа на тези нови данни специалистите определят риска от появата на психически разстройства.
Такова добре познато е сезонното афективно разстройство, което е налице при промяна на сезоните. То най-често се появява през есенните и зимни месеци, като се наблюдават чувства на тревожност, безнадеждност, тъга, суицидни мисли, които често отшумяват с настъпване на пролетта.
Били анализирани 400 доброволци, при които учените установили, че тези от тях, родени през лятото, е по-вероятно да бъдат с често сменящи се настроения от весели към тъжни, в сравнение с хората, родени през по-студените месеци.
Резултатите от изследването посочили още, че хората, родени през пролетта и лятото, е по-вероятно да бъдат весели и положително настроени да живеят живота си. При родените през есента пък е по-малко вероятно да проявят депресивен темперамент за разлика от родените през зимата.
А хората, които са се появили на бял свят през зимата, се оказват с по-благ характер от родените през пролетта, лятото и есента, които са малко по-раздразнителни.
Изследователите допълват, че целта на проучването им е да се разбере има ли генетични маркери, свързани със сезона на раждане и менталните разстройства.
Добре известно е как темпераментът на човек се влияе от генетични и екологични фактори. Оказва се, че и сезонът на раждане дава отражение върху характера на човек, повлиявайки степента на оптимизъм у всеки.