Матракът трябва да се чисти редовно, за да се премахват от него вредните микроорганизми, известни като акари, които предизвикват белодробни проблеми и множество алергии.
Акариите проникват в спалното бельо, завесите, килима, диваните и фотьойлите, като средно един матрак съдържа между 10 000 и 10 милиона акарии, хранещите с влагата, отделяна от човешкото тяло.
Тези микроорганизми причиняват астма и други заболявания на дихателната система. Освен тях матракът се замърсява и от бактерии, вируси, гъбични спори, влага, прах и алергени.
Напълно е погрешно да се мисли, че само с редовното пране на завивките поддържаме чистотата на леглото си. Да се чисти само с прахосмукачка също не е достатъчно, за да се отстранят вредните микроорганизми.
Първото правило, когато почистваме леглото си е редовно да перем спалното бельо. То се сменя в зависимост от сезона – когато стане по-топло завивките се перат на всеки 3 дни, а през останалото време поне веднъж седмично.
Чаршафите и постелките се перат на по-висока температура.
След това започнете с чистенето на матрака, като приготвите смес от сода за хляб и няколко капки етерично масло от лавандула. Лавандулата е за предпочитате, защото освен че почиства, отблъсква комарите и молците.
Трябват ви една чаена чаша сода за хляб, към която прибавяте лавандуловото масло, разбърквайки добре двете съставки. След това изсипете сместа в голяма и ситна цедка и започнете да я поръсвате върху матрака.
Оставете да престои 1 час, след което почистете с прахосмукачка.
Содата ще абсорбира влагата и мръсотията и ще остави вашия матрак свеж и чист.
Лавандулата мирише прекрасно и ще внесе приятен и успокояващ аромат в спалнята ви, който подобрява съня. Освен това има допълнително антисептично действие.
За да спите на равномерно износен матрак, е добре да го обръщате най-малко 4 пъти годишно. Обърнете зоната на главата, така че да се превърне в зона за краката, а ако матракът ви е двулицев, възползвайте се от тази негова функция.