Благодарение на дългогодишно проучване, учени от университета в Дънди, Англия успяха да открият способ, по който човешкият организъм се предпазва на клетъчно ниво от развитие на рак. Благодарение на изследването си, експертите са успели да докажат, че клетките включват в борбата специален ген р53, който спира развитието на тумори при активизирането си.
В проучването, проведено под шапката на английския университет, участвали онколози, микробиолози и вирусолози от два екипа – един в Сингапур, а друг на Острова. Всички участници в изследването са на мнение, че с откритието е направена важна крачка напред в борбата с коварното заболяване. Откритието на непознатия доскоро ген ще помогне за диагностиката и лечението на онкозаболяванията.
Общото мнение е, че след като бъде открит механизъм за контрол на дейността на p53, ще бъдат създадени по-ефикасни лекарства и тестове за откриване на рака.
Генът е известен на науката от повече от три десетилетия. Още първите му откриватели са смятали, че неговата основна роля е да поддържа човешкото тяло живо, като дава нареждане на заболелите клетки да умрат. Учените са на мнение, че в случаите, в които хората са заболели от рак, p53 е увреден или не функционира в организма им. Поради липсата му раковите клетки се размножават безнаказано и образуват ракови образувания.
В проучването си участвалите екипи са използвали генетична хитрост, с която са активирали гена. Така те успели да наблюдават как той управлява процесите в организма. Те са успели да открият и алтернативен „контролен ключ” на протеина p53, познат като изоформ, чрез който се включва действието на гена.
Направени са редица експерименти с рибата зебра. В нейния организъм има същия ген, който й помага да се справи с малки дози радиация. В случаите, когато генът не работи, рибите обикновено умират.
В процеса на работа обаче учените смятат, че са успели да открият начин да включат гена в рибешкия организъм. Според изследователите това е доказателство, че процесът на включване ще изиграе решаваща роля при даването на възможност на р53 да извърши възстановителната си дейност на заболели пациенти.