Депресията понякога се категоризира като психическо, а не физическо заболяване - като че ли по някакъв начин психичното здраве е различно от физическото. Мозъкът обаче не е магическа черна кутия в главата ни. Той е орган, точно като сърцето или белите дробове. Съставен е от клетки и е снабден с кръв.
Тези мозъчни клетки растат и се развиват, осъществяват контакт с други мозъчни клетки, комуникират едни с други. Те контролират нашето поведение, емоции и действия. Понякога те се объркват, което води до заболявания като депресия.
Често се регистрират по няколко случая на депресия в едно семейство, което би могло да означава, че тя е генетично, наследствено заболяване. Но семействата не само споделят гени – те също живеят в една и съща среда. И така, как можем да определим в каква степен и в кои случаи това заболяване е генетично и кога и доколко се причинява от околната среда?
Анализ на различни проучвания на депресията в периода 2005 – 2015 година показва, че около 40 процента от риска от развитие на депресия е генетичен, а останалите 60 на сто от случаите се дължат на различни фактори, свързани с околната среда.
Сама по себе си депресията не е просто заболяване. Подобно на рака има много видове, които се разграничават най-вече по това на каква възраст се появява състоянието и по какъв начин влияе на засегнатия. Точно и поради тази причина не може да бъде категорично доказано съществуването на ген на депресията.
Хората с депресия могат да я изпитат за кратко или за дълги периоди от време. Симптомите могат да варират и включват нарушения на съня, промени в телесното тегло, загуба на интерес към ежедневните дейности, чувство на вина и безполезност, мисли за самоубийство. Още повече масовото подценяване на това състояние пречи на учените да го изучат основно и качествено да му противодействат.
Все пак научната общественост предполага, че съществува ген на депресията. Но това не означава, че ако вие сте страдали от болестта, автоматично и вашите деца ще я развият. Според повечето изследвания, за да се активира депресията, основна роля имат външните фактори на околната среда.
Докато специалистите изследват различни възможности, не трябва да чакаме появата на чудодеен лек. В съвременния напрегнат и забързан живот е от голямо значение да обръщаме внимание на психичното си здраве и да не се срамуваме и страхуваме от проблемите си.
Както при повечето заболявания, така и при депресията търсенето на помощ от специалист и навременните мерки могат да спомогнат за по-бързото и дори пълно възстановяване на засегнатите.