В последните години проучванията в областта на възпроизвеждането сред хората показват, че репродуктивните проблеми стават все по-често срещани. Данните посочват, че една на всеки пет двойки има проблеми със създаването на потомство. И при тях проблемът е от страна на мъжа.
В повечето случаи няма видими признаци за мъжката импотентност. Ерекцията е както нормалната, както и еякулацията. Може да е налице ретроградна- (връщане на еякулата назад към пикочния мехур), преждевременна еякулация или да липсва такава. Същото важи за обема и вида на спермата.
Причина за репродуктивни проблеми при мъжете може да е проблем с производството на сперматозоиди в тестисите (например намален брой сперматозоиди в еякулата). Такива може да са в резултат на налична или преминала инфекция, усукване на тестисите в скротума, варикоцеле (разширени вени в областта на тестисите), прием на някои медикаменти, излагане на радиация.
Невъзможността за създаване на бебе от страна на мъжа може да се дължи и на проблеми в транспорта на семенна течност. Такива проблеми имат често мъже след вазектомия, които в някакъв момент от живота решават да имат деца. Освен вазектомията причина тук може да е и вродена липса на семепроводи, проблеми с простатата.
Възможно е и наличието на антитела в спермата, които довеждат до намаляване движението на сперматозоидите. А това, от своя страна, дава отражение върху способността им да достигнат навреме годната за оплождане отделена яйцеклетка.
Оказва се, че при всеки 1 на 16 мъже с репродуктивни проблеми се откриват антитела в еякулата.
Причина за репродуктивен проблем може да е и наличен сексуален такъв. Трудности по време на половия акт, проблеми с ерекцията, еякулацията. Но тези фактори са сравнително рядко срещани.
Хормонални проблеми също може да са причина за неспособността за възпроизводство. Понякога хипофизната жлеза в мозъка на мъжа не изпраща правилните сигнали към тестисите, довеждайки до занижени нива на тестостерона и затруднения в производството на сперматозоиди. Причина тук може да е и приемът на стероиди.
Тези случаи също не се срещат много често. Установено е, че един на 100 мъже може да има такъв хормонален проблем.
И не на последно място, важна е възрастта на мъжа. Установено е, че след 40 годишна възраст производството на тестостерон намалява. Стига се до проблеми с ерекцията, загуба на полова възбудимост, намалена способност за производство на зрели клетки на сперматогенезата.