Мек целулит

Мек целулит
Снимка: stux / pixabay.com

Целулитът е все по-често срещано оплакване сред дамите, което разваля фигурата и затова борбата с него изисква все повече информация и мерки.

Какво е целулит

Ако трябва да се дефинира целулитът, то това е натрупване на мастна тъкан. Разлика с останалите мазнини обаче има. Целулитът се разполага под епидермиса неравномерно, кожата загубва своята гладкост и добива неприятен вид, който наричаме портокалова кожа. Затова се определя като физиологичен феномен, а не болест.

Това състояние е често срещано, при 85 до 98 процента от жените в зряла възраст се наблюдава целулит, като възрастта, при която се натрупва подкожна мазнина неравномерно, спада все повече.

Видове целулит

При определяне на видовете целулит се има предвид начина, по който кожата се усеща при допир. Най-често се класифицира като:

- Мек - епидермиса е леко подпухнал;

- Твърд - кожата е твърда и неравна;

- Спортен целулит, наблюдаван при атлетите в зоните на най-голямо натоварване на мускулатурата;

- Оточен целулит - по-лек вариант на мекия целулит, при който кожата е леко подпухнала, без да е формирана цялостна маса мазнини;

- Вариациите, които се срещат са: склерозен, адипозен, компактен, локален.

Определянето на вида целулит става, като се притисне малка повърхност от кожата между палците и показалците на ръцете и се наблюдават усещанията. Определянето на вида целулит дава възможност за правилни мерки срещу него.

Мек целулит

Премахване на мек целулит

Основната характерна черта на мекия целулит е лимфният застой и подпухналият вид на кожата. Самата кожа е студена и влажна на допир, а зоните, които са засегнати, изглеждат по-пухкави.

Този тип целулит е най-често срещаният и обхваща големи зони от бедрата и корема. За разлика от твърдия целулит, той не е пряко свързан с мускулите и може лесно да се захване. В зависимост от това дали преобладава задържането на лимфа или натрупването на мазнини, този вид целулит има своите вариации по отношение на структура, вид и консистенция.

Ако не се вземат мерки, с течение на времето мекият целулит се задълбочава, самият застой се увеличава и целулитът се уплътнява. При прогресирането му мекият целулит може да се превърне в твърд.

Лечение на мекия целулит

Най-добрата стратегия за борба с мекия целулит е да се съчетаят различни средства и процедури. В основата на борбата с това неприятно състояние обаче седи хранителната диета и двигателния режим, а процедурите са спомагателно средство.

Средствата, използвани срещу целулит, са антицелулитните масажи, процедурите с антицелулитни апарати, козметични терапии и ползване на антицелулитна козметика.

Трябва да се премахнат и вредните навици като алкохол и тютюнопушене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest