Ракът на простатата е злокачествено заболяване, което се развива предимно у мъже над 50-годишна възраст. Симптоми в началото на развитието на заболяването почти няма. Поради тази причина от изключително значение за ранното му диагностициране са ежегодните профилактични прегледи при уролог за мъже над 50 години.
Както при почти всички злокачествени заболявания, така и при карцинома на простатата, не е напълно известно какво подтиква нормалните клетки да се израждат в туморни.
При рака на простатната жлеза най-голямо значение се отдава на хормоналната теория, според която ракът се развива под влияние на мъжките половите хормони. Тази теория се доказва чрез успешното лечение с хормонални препарати.
Туморите на простатната жлеза са аденокарциноми, произлизащи от клетките, покриващи простатните жлези. Първоначалните микроскопски огнища на туморни клетки преминават в оформени възли, разположени сред нормалните тъкани на простатната жлеза, които постепенно нарастват.
В близо 70% от случаите тези възли се локализират в периферията на простатната жлеза, което дава възможност те да бъдат опипани с ректално туширане. В хода на развитие на тумора, той увеличава постепенно размерите си и когато достигне критична маса, обхваща капсулата на простатната жлеза. До момента, в който простатната жлеза не е засегнала простатната капсула, заболяването е в начален стадий.
Диетичните фактори имат доказана роля в развитието на рака на простатната жлеза. Множество епидемиологични проучвания представят връзката между използването на храни, богати на мазнини и бедни на фибри и риска от простатен рак. Счита се, че увеличената консумация на месна храна, богата на мазнини, води до увеличена продукция на андрогени и естрогени, а вегетарианската диета намалява тяхното ниво.
Наред с храненето се приема, че редица външни фактори като работа в среда с химични вредности и тютюнопушенето са отговорни за повишената заболяемост. По-висок процент на заболеели с напреднали стадии на рак на простатата се установява сред селскостопански работници, работещи в среда в която се използват химични торове, пестициди и масла заболяемостта е по-висока.
Повишена ракова заболяемост има и сред работещите в металообработващата индустрия, работещи в коксови пещи, работещите в железопътен и воден транспорт, химическа индустрия, самолетна индустрия и електроснабдяването.