Ezine.bg»Статии»Любопитно»Иновации»Рискът от инфаркт си личи по ръкостискането

Рискът от инфаркт си личи по ръкостискането

Ръкостискане

Рискът от инфаркт си личи от здравината на ръкостискането, смятат специалисти. Изследването е публикувано на страниците на медицинското списание „Лансет“.

Изследването е ръководено от канадския специалист Дарил Леонг – той работи в университета в Хамилтън. Съвсем лесно хората застрашени от инфаркт могат да бъдат разпознавани, категоричен е ученът. Този тест е лесен, бърз и евтин и действително може да оцени какъв е рискът от сърдечно-съдово заболяване, допълва още Леонг.

За изследването са използвани хора, които са на възраст между 35 и 70 години – общо всички участници в изследването са били 140 хиляди души. Доброволците са от 17 различни страни по света, пише още британското медицинско издание.

Всички участници са тествани със специален апарат, за да се установи каква е силата, с която стискат ръката на своя събеседник при ръкуване. След това участниците са били проследени през следващите четири години.

На база получените резултати от апарата и последващото наблюдение, учените са направили изчисления, за да установят каква е връзката между заболявания като диабет, рак и др. и ръкостискането. Връзката, която специалистите са намерили, е, както те сами я определят, сравнително голяма – твърди се дори, че тестът е по-достоверен отколкото кръвното налягане.

Ръкуване

Съществува връзка между ръкостискането и заболеваемостта, дори като се вземат предвид и т.нар. класически фактори, подчертават специалистите. Става дума за фактори като консумация на цигари и алкохолни напитки, възраст и др.

Друго проучване, отново на британски специалисти, посочва, че ръкостискането може да засили доверието в деловите преговори, дори ако хората са на голямо разстояние и използват робот. Това пише на своите страници вестник „Индипендънт“. За своето проучване учените използвали хуманоидния робот Нао. Той е създаден да развежда посетители в сградата – висок е не повече от 60 сантиметра.

В преговорите, които били организирали специалистите, трябвало да се продаде имот – за целта учените използвали 120 доброволци. Те били разделени на групи по двама – единият от тях бил на срещата, но заедно с Нао, а другият участвал дистанционно в псевдопреговорите. Сензорите на ръката на хуманоида предавали сигнали, когато човекът се ръкувал с него. Контролиращото устройство, от своя страна, предавало вибрации в ръката на този отсреща.

Учените правили различни експерименти – някои преговори преминали без ръкостискане, други с ръкостискане, но без вибрации. В крайна сметка, резултатите показва, че ръкостискането, дори когато преговорите са виртуални, е не по-малко важно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest