Първата работа сутрин на милиарди хора по света е веднага да изпият чаша кафе. Последни проучвания обаче доказват, че първото за деня кафе не трябва да се пие преди 10 часа сутринта.
Експерти от научния канал Ей Ес Ей Пи Сайънс доказаха, че консумацията на кофеиновата напитка преди 10 часа, освен че е неефективна, може да им и неприятни последици за организма.
След няколкомесечни изследвания сред близо 40 доброволци учените доказаха, че преди споменатия час кафето няма влияние върху организма. Причина за неочакваните разкрития е хормонът кортизол. Той се отделя в организма по три пъти на ден и има антистресово влияние върху тялото.
Сутрин тялото си набавя кортизол между 6 и 8 часа. Кофеинът пречи на естественото му производство и тялото започва да произвежда по-малко хормон, мислейки, че кофеинът ще допълни разликата.
Спад в нивата на кортизол се наблюдава към 10 часа. Точно и тогава е най-подходящото време да се изпие така нужната на милиони кофеинова напитка. Ако решите да изпиете едно следобедно кофеиново питие, най-подходящото време за това е между 14 и 17 часа.
Честият прием на кафе преди 10 часа може да доведе и до обратен ефект. Прекаляването с кафе стимулира мозъчната активност, но може да доведе и до нервни състояния, което, от своя страна, води до високи нива на кортизол в организма.
Пиенето на прекалено много кафе може да причини резистентност на организма към важния за психическото състояние хормон. Повишеното ниво на хормона може да доведе до потискане на дейността на щитовидната жлеза, дисбаланс в нивото на кръвната захар, хипергликемия, ускоряване процесите на стареене на клетките, нарушаване на познавателната способности у индивида, понижаване на имунитета, значително увеличаване на мастната тъкан, повишаване на кръвното налягане, значително редуциране на костната плътност и създаване на потенциална опасност от развитие на остеопороза, затруднява използването на глюкозата, забавя зарастването на раните, генерира появата на стрии, язва и диабет; намалява мускулната тъкан, понижава секрецията на тестостерон и соматотропин.