Масово малките деца в училище са с наднормено тегло, а тийнейджърите са прекалено слаби, показа последното изследване на Института по антропология към БАН.
Последно подобно проучване сред българчетата от Института са извършили през 1980 година, като за последните 35 години е регистрирано покачване в теглото на децата до тийнеджърска възраст.
Има повишаване на ръста, на крайниците, на долния крайник, по-големи ходила също – казва главният асистент на катедра Антропология и анатомия - Яница Жечева, пред Българското национално радио.
На фона на затлъстяващите деца почти всеки тийнейджър у нас гладува и се подлага на строги диети. Крайните резултати от проучването показват, че теглото на българските тийнеджъри е под нормата.
10% от изследваните ученици са страдали от недохранване. Независимо от ръста си и нуждата от пълноценна храна голяма част от тийнейджърите са убедени, че трябва да свалят от теглото си, което може да предизвика хранителни разстройства и големи нарушения в здравето им за в бъдеще.
Само преди няколко месеца проучване на Световната здравна организация показа, че децата в България са пети по затлъстяване в Европа.
25% от по-малките ученици редовно се хранят с мазни храни и тестени изделия, а чипс и солети се хапват по няколко пъти на ден. 57.3% от българчетата пият безалкохолни поне веднъж в деня. За сметка на това 34% от тях пропускат ежедневната консумация на плодове и зеленчуци.
Не само нездравословното хранене, а и липсата на физическа активност са сред основните фактори, които са довели до затлъстяването на децата през последните 35 години.
Съвременните деца предпочитат да прекарат свободното си време пред компютъра и телевизора, вместо да спортуват, докато в миналото това не се е случвало.
Според Жечева изнесените данни от БАН ще помогнат за преразглеждане на медицинските стандарти на педиатрите, които се разработват ежегодно от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.