Продуктите за лична хигиена са част от бизнес за милиарди. Конкуренцията между отделните марки е толкова сериозна, а потребителят стои по средата и избира подходящия за него, без дори да се замисля за съдържанието му.
Небезизвестен факт е, че в повечето хранителни и нехранителни продукти на пазара се съдържат вещества, които могат да бъдат опасни за здравето на хората. И всъщност различните видове сапуни, шампоани и душгелове могат да бъдат толкова вредни, колкото похапването на нездравословна и пълна с изкуствени съставки храна.
Това е така, защото използването на душгелове например обикновено става в условия на повишена температура в помещението, при което порите на кожата се отварят. Така съставките на продукта навлизат директно в тялото. Освен това близо 70 % до 90% от химикалите в този измивен продукт се изпаряват и вдишват през белите дробове.
Ако се загледа човек внимателно, в повечето видове душгелове съставките са едни и същи. А именно - вода, в което няма нищо обезпокоително, емулгатори, чиято цел е да се придаде гелообразната консистенция на продукта. Също се откриват съставки, които почистват кожата, сърфактант, който прави пяната при измиване, консерванти – за да се удължи максимално срокът на годност на продукта, и, разбира се, парфюм, без който вероятно конкретният продукт не би могъл да се продаде.
Повечето аромати, които се използват за направата на душгелове, са синтетични, но без тях 90 % от хората не биха си ги купили.
Важно е да знаете, че има няколко възможни съставки, влизащи в съдържанието на душгеловете, които трябва да се избягват.
Това са Натриев лаурил сулфат (SLS/SLES). Той е повърхностно активно вещество, детергент и емулгатор, използван в хиляди козметични продукти, както и в промишлени почистващи препарати. А проблемът е, че той има способността да увеличава пропускливостта на кожата с до 100 пъти, което е опасно от навлизането на вредни и болестотворни агенти. А в комбинация с други съставки се превръща в мощен канцероген.
Диоксините представляват друга голяма група химични съединения, отличаващи се с голяма токсичност. Смята се, че те вредят на мозъка, бъбреците, черния дроб. Трябва да се избягват всички продукти, съдържащи полиетилен гликол, полиоксиетилен, оксинол, лаурет, цетеарет.
Да се избягват парабените в продуктите. Те имитират женския полов хормон естроген и пречат на нормалното функциониране на ендокринната система.
Пропилен гликолът също е част от съставките на продуктите за лична хигиена, включително и душгеловете. Доказано е, че той причинява дерматити, бъбречни и чернодробни смущения.
Диетаноламин (DEA) участва в създаването на мощен канцероген. Освен това блокира усвояване на холин, нужен за нормалното функциониране на мозъка.
В повечето душгелове се открива и толуен, създаден от нефт или каменовъглен катран. Излагането на човека на толуен е свързано с прояви на анемия, чернодробни и бъбречни увреждания, опасно е и за бременните жени, защото може да повлияе вътреутробното развитие на плода.
И да не забравим да споменем триклозана. Той подпомага убиването на микробите по кожата на човека, но заедно с това има съмнения, че причинява антибиотична резистентност.