Емоциите ни влияят светогледа ни и това в какъв цвят виждаме обектите около себе си, установи проучване. Психолозите твърдят, че когато сме нещастни и страдаме, по-често виждаме сиви и сини нюанси.
В експертната статия се твърди, че резултатите от изследванията са показали нагледно как настроението и емоциите ни се отразяват на цялата ни нагласа, дори да се опитваме да ги прикрием и подтиснем.
Най-явна е тъгата, която нарушава базовите зрителни вериги в нашия мозък. Тези вериги отговарят за възприятието на цветовете, казва Кристофър Торстенсън от Рочестърския университет.
Торстенсън добавя и че в английския, както и в езиците на някои други народи, цветове могат да обозначават конкретни емоционални състояния. Така например на английски език тъжен и син цвят едновременно означава тъга.
В други езици жълтото и страх са синоними. Дублира се още значението на зелен – завист и кафяв – раздразнение.
Подобни изрази навели учените на мисълта, че нашето цветово възприятие може да зависи от това в какво емоционално състояние се намираме.
Екипът на Торстенсън решил да провери тази хипотеза, като поканил няколкостотин студенти да преминат тест за далтонизъм.
Доброволците в експеримента е трябвало да гледат кратко видео, като едната част от тях гледали комедийно шоу, а другата – емоционален и тъжен филм. След това психолозите показали на участниците няколко картички, в които трябвало да посочат базовия цвят.
По-лесно се справили със задачите хората, които гледали комедийното шоу. Доброволците, които били потискани от трагичното видео, по-често виждали сиви и сини отенъци.
Безпогрешно обаче можели да разпознаят синия цвят, които според изследователите доказа, че наистина синьото е цветът на тъгата и страданието.
Проучванията показват, че цветовете оказват влияние и върху производителността. Студенти, изложени на влиянието на червения цвят преди изпит, демонстрират по-ниска ефективност в резултатите, които показват.