Дните, когато човек има повишена физическа активност, той консумира повече алкохол, установиха изследователи от Северозападния университет в Еванстън, Илинойс.
Твърденията на учените са базирани на изследване, обхванало близо 150 участника на възраст между 18 и 89 години. Проучването продължило 21 дена, в които всеки доброволец е трябвало да отбелязва ежедневно нивата на физическа активност и съответно количеството приет алкохол.
Учените анализирали резултатите и установили, че тези от участниците, които имали повишена физическа активност в определените дни, са консумирали по-голямо количество спиртни напитки.
Също било много любопитно за тях да разберат, че в дните от понеделник до сряда физическата активност и съответно приемът на алкохол са в по-ниски граници. И всичко това за разлика от четвъртък до неделя, когато е точно обратното.
Ръководителят на проучването Дейвид Конрой добавя още, че липсата на физическа активност и съответно намалената консумацията на алкохол са свързани и с повишен риск от здравословни проблеми. По тази причина трябва да бъде намерена златната и безопасна среда, допълва още той.
Редица доклади посочват консумацията на много алкохол за опасна за здравето на мозъка.
Изследователите признават също, че не могат със сигурност да кажат каква е причината, която свързва повишената физическа активност с пиенето на повече алкохол. Те допълват, че се надяват в близко бъдеще и с упорита работа да разберат причинно следствената връзка между спорта и алкохола.
Специалистите предполагат, че почерпката след тежкия и натоварен физически ден се явява нещо като възнаграждение за добре свършената работа. Има и коментари за това как физическата активност реално насърчава и социалните контакти, които често включват и пиенето на алкохол.
Желанията на изследователския екип са да се установи връзката между алкохола и активността, за да може да се намали приемът на спиртни напитки, но да се запази физическата активност.