Обичаят да се украсява дърво съществува от дълбока древност, но обикновено става въпрос за широколистни дървета. При някои народи е било почитано Дървото на рода, под което веднъж в годината се събирали всички роднини, украсявали го с предмети, направени от самите тях, и казвали какво искат да им се сбъдне.
Раждането на Христос няма връзка с елхата, тъй като никъде не става въпрос за елхи, играчки и за Дядо Коледа. За родина на обичая, който украсява всеки дом със светеща елха, отрупана с играчки, се смята Германия. Още през средните векове там се е почитал много Денят на прародителите Адам и Ева, който се пада на 24 декември и няма никаква връзка с раждането на Божия син.
На празника било традиция да се украсява елха, която да стои в дома. По дървото обаче нямало нито една играчка, а само ябълки, които олицетворявали райското дърво на познанието. Красивият обичай постепенно станал известен в цяла Европа благодарение на браковете с германските принцеси.
Джордж III, крал на Англия, се оженил за германска принцеса, и през 1760 г. в Англия бил въведен обичаят на Коледа да се украсяват елхи с ябълки. Скоро зеленото дърво било чакан гост в домовете на богатите европейци, а след това и на американците.
Първо елхата се украсявала с ябълки, шишарки, бонбони, бисквити във формата на ангелчета, снежни човечета и къщички. По-късно се появили играчки от картон, а след тях – красиви стъклени топки, които често били оцветявани с фосфор и светели в тъмното за радост на семейството и най-вече на децата.