Как се засажда праскова в дворни условия? Кога е най-подходящото време за засаждане на праскова? Какви условия са нужни за прасковено дърво в двора? Как... Как да засадим праскова в двора си? | Ezine.bg
Ezine.bg»Статии»За Дома»Готвене и Хранене»Как да засадим праскова в двора си?

Как да засадим праскова в двора си?

Праскови

Да отхапеш сочна, прясна праскова, която си откъснал от собственото си дърво, е божествено удоволствие. Прасковите са вкусна и здравословна храна, когато се консумират самостоятелно, или са основната съставка в печени десерти, като например в уханни сладкиши с праскови или вълшебни прасковени пайове.

Как да отглеждаме прасковено дърво от семена

Ако нямате нищо против да чакате няколко години, за да даде плод, отглеждането на собствено прасковено дърво от семка е възнаграждаващо преживяване. Всичко, което трябва да направите, е да изядете полезната праскова, да запазите костилката и да следвате тези стъпки.

1. Внимателно разчупете костилката на праскова и извадете ядката. Чук и лешникотрошачка са достатъчни инструменти за разчупване. Можете да засадите цялата костилка, без първо да я разчупвате, но семето покълва по-бързо, когато външната обвивка на костилката се отстрани.

2. Поставете ядката на прасковата в найлонов плик. Напълнете плика с леко влажна почва за саксии. Запечатайте плика.

3. Поставете найлоновата торбичка в хладилника. Хладилникът предизвиква процеса на покълване на семената чрез студена стратификация – метод за студена обработка, който симулира зимни условия.

4. Проверете за покълване след два до три месеца. След като корените в ядката са поне един сантиметър дълги, извадете я от хладилника.

5. Засадете разсада от праскова в саксия. Дръжте разсада на слънчево място и му осигурете достатъчно вода, за да поддържа почвата влажна. Преместете го навън в началото на пролетта след последните слани.

Как да засадите прасковено дърво

Отглеждането на прасковено дърво от семена отнема три до четири години, за да даде плодове, така че по-бързо решение е да закупите младо дръвче от местния разсадник, което да засадите в домашната си градина.

1. Изберете вид прасковено дърво, чийто плодове най-много харесвате. Повечето сортове праскови се нуждаят от време при ниски температури, за да растат ефективно.

2. Засадете в края на зимата или началото на пролетта. Засадете прасковено дърво, отглеждано в контейнер, в началото на пролетта, за да има целия вегетационен период да се адаптира към околната среда преди зимата. Засадете прасковени дървета с голи корени (дървета в покой, които се съхраняват без почва върху корените си) в края на зимата.

Прасковено дърво
Снимка: pixabay.com

3. Изберете място за засаждане на пълно слънце. Изключително слънчево и защитено от вятър място е идеално. Стремете се към район с добре дренирана песъчлива почва с pH между шест и седем. Ако почвата ви има лош дренаж, засадете прасковеното си дърво в повдигната леха или в съд, пълен с песъчлива, плодородна почва или почвена смес.

4. Изкопайте дупка за засаждане и забийте кол в земята. Направете дупката няколко сантиметра по-дълбока и два пъти по-широка от кореновата топка на дървото. Забийте кол в земята до дупката, на дълбочина поне 60 сантиметра. Създайте малка почвена купчина на дъното на дупката за засаждане.

5. Поставете дървото в дупката. Разперете корените на дървото върху почвената могила. Горната част на кореновата корона трябва да е на нивото на земята, докато мястото на присадката (издатината в долната част на ствола между издънката и подложката) трябва да е на 5 до 7.5 см над нивото на земята. Напълнете дупката наполовина с почва и внимателно я разбъркайте около кореновата система.

6. Полейте почвата и запълнете дупката за засаждане. Намокрете почвата с вода и изчакайте, докато се отцеди. След това проверете дали дълбочината на ствола на дървото се е променила и я коригирайте, ако е необходимо. Запълнете останалата част от дупката с почва.

7. Изградете почвен басейн. Натрупайте пръстен от пръст с височина от 7.5 до 15 см около кореновата зона. Този почвен басейн задържа вода и ѝ позволява постепенно да се абсорбира в почвата.

8. Разстелете органичен мулч около кореновата зона. Мулчът помага за задържане на влагата и обогатяване на почвата.

9. Подрежете страничните клони и подрежете върха на прасковеното дърво, така че да е високо само 70 см. Това гарантира, че младото ви дръвче ще образува много плодоносна дървесина, което ще доведе до увеличаване на производството на плодове, след като дървото узрее. Прикрепете ствола на дървото към кола с помощта на връзки за дървета.

Вижте също и какви болести по прасковите застрашават дръвчетата. А след прибиране на реколтата, не пропускайте да се поглезите с домашни маски от праскови, както и да си направите свеж и полезен прасковен сок.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest