Иновативен метод за контролиране на пулса може да замени използваните до момента пейсмейкъри. Новата алтернатива за електрическо стимулиране е изпробвана успешно върху мухи.
Ръководителят на проекта - Аниш Алекс, обяснява, че новаторският експеримент включва използването на лазер. Чрез него учените са успели да контролират нарушения на сърдечния ритъм при плодови мушици и мухи.
Използваните плодови мушици били в ранния етап на развитие, тъй като в него сърцето им има много сходни черти с тези на гръбначните животни. В процеса на експеримента учените успели да забавят и да ускорят сърдечния им ритъм в различни етапи на жизнения цикъл - от лавра, през какавида, до възрастен индивид. Въпреки че процедурата е инвазивна и доста неспецифична за сърдечната тъкан, при тестовете не се отчели никакви дълготрайни неблагоприятни ефекти върху развитието на мушиците.
Пейсмейкърите, които се използват в момента, представляват електронно устройство, което се имплантира в тялото на пациента. По зададен от лекуващия лекар брой пъти в минута подава електрически импулс от батерия в него до сърцето на болния.
Стимулация, която учените изпробват в момента, е крачка напред в тази област. Тя се явява алтернатива на електрическо стимулиране, на базата на което работят пейсмейкърите, и се базира на светлина.
Проведените опити, както и отговорът, който дава сърцето на светлинните импулси, са щателно описани и заснети. Светлинните импулси в момента се използват широко в неврологията, но все още не са разпространени в лечението на сърдечни проблеми.
Новите опити в областта обаче доказват, че те успешно се справят със задачата да контролират сърдечния ритъм. Учените са категорични, че те ще навлязат масово в употреба в областта на кардиологията съвсем скоро.