Всеизвестен факт е, че стресът води до затлъстяване. Ново проучване по въпроса обаче е на път да опровергае това дълбоко залегнало вярване.
Повечето хора смятат, че именно стресът на работното място е основният виновник за затлъстяването. Според тях именно той ги кара да ядат нездравословна храна. В комбинация с липсата на физическа активност това води до покачване на теглото, което, от своя страна, води след себе си до редица проблеми и заболявания. Някои изследвания сочат, че стресът се свързва с биохимични промени, които предизвикват глад, което пък води до затлъстяване.
Група от учени от различни европейски страни са анализирали данните от осем проучвания. В тях участие са взели над 60 000 човека, които са се сдобили с наднормено тегло, след като са започнали работа.
Резултатите, публикувани в Международния журнал за затлъстяване, показват, че покачването на килограмите в никакъв случай не е следствие на работата и стреса, породен от нея.
Според учените няма открита пряка връзка между стреса и затлъстяването. Въпреки това те правят уговорката, че все пак тези изводи се правят на базата на осем различни проучвания и няма как да се направи единен извод.
Все пак специалистите са склонни да предполагат, че връзката между стреса и затлъстяването е по-скоро наше внушение, отколкото истина. Освен това не е отчетено понижение на теглото при спад на стреса, което е още един индикатор, че двете неща нямат пряка връзка помежду си.
Все още не е ясно дали при голям стрес хората са по-предразположени към приема на повече храна. За да бъде установена връзката между стреса и наднорменото тегло, са нужни още и по-продължителни наблюдения.
Учените обаче са категорични, че доброто психологично здраве е един от най-важните фактори за доброто физическо здраве. От друга страна, се посочва и че някои хора отслабват следствие на стрес, което най-вероятно също е резултат от самовнушение.