Френски учени твърдят, че дактилоскопичните линии, които са различни по пръстите на всеки човек, правят нашите пръсти сто пъти по-чувствителни, отколкото останалата кожа по тялото ни.
Осезателните рецептори на кожата ни се делят надве големи групи. Първите позволяват да опипаме едрата структура. Вторите – фината, при което тяхната чувствителност е такава, че те могат да отчетат преместването на пръста с 0, 0025 мм.
За да разберат как става това, учените създали пръстови модели от специална гума. На едни от тях възглавничките били гладки, а на други – с копие на дактилоскопични линии. Моделите били снабдени с изключително чувствителни датчици и с тях докосвали стъкло с нанесени върху него щрихи.
Гладкият пръст различавал щрихи на разстояние 1 мм, а този с копие на дактилоскопични линии – на разстояние между две от същите тези линии. Оказва се, че не напразно дактилоскопичните линии са закривени – благодарение на това на която и страна да отива някой от пръстите ни, тази посока винаги ще е перпендикулярна поне на една от линиите.
А това е напълно достатъчно, за да заработят рецепторите за фина чувствителност. Друг плюс на тези линии е, че оребрената повърхност на кожата ни помага да задържаме по-лесно гладките предмети. Иначе чашите, лъжиците, чиниите и други предмети с полирана повърхност просто биха се изплъзвали от ръцете ни.