Ново проучване показа, че всеки шести страда от хронично главоболие. Експерти съобщават, че болките в главата се появяват като защитна реакция на организма срещу напрежението, с което човек се сблъсква в своето ежедневие.
Обичайният заподозрян за това неразположение е бичът на ХХI век – стресът. Изследването е показало, че главоболието може да продължи без почивка в продължение на седмици и дори месеци, ако човек е изложен на постоянен стрес в офиса или у дома си.
Почти всеки може да се убеди в правотата на твърдението, че стресът е виновник за това неразположение. Почти в 95 процента от случаите на хронично главоболие то намалява и дори изчезва по време на отпуск. Разбира се, мъчителната болка в главата се завръща веднага след като заслужената почивка приключи.
Точният анализ на изследването, провело се на територията на 24 страни от Европейския съюз, включително и България, е показал, че повече от 7 процента от населението на съюза страда от хронично главоболие.
При почти всички от случаите причините са стресът и напрежението на работното място. Неразположението често бива съпътствано с потиснатост и в много случаи води до депресия, тъй като човек се чувства прекалено зле от него.
Хроничното главоболие има някои допирни точки с посттравматичното главоболие, но съществено се различава от мигренозното.
При посттравматичното болките са ежедневни и в голяма част от случаите не се влияят от никакви медикаменти. То започва след леки травми на главата, но се задълбочава при наличие на стрес, подобно на хроничното.
Други вид разпространено главоболие е тензионното. То се характеризира с двустранна стягаща болка в теменната област и врата.
Причина за него са безпокойството и напрежението на работното място. За разлика от други неразположения то се лекува с почивка, прилагане на релаксиращи техники и масажи. Подходящи са и аналгетици, предписани от лекар.