Потиснатост представлява емоционално състояние, което варира от неловкост до силен страх. Много често потиснатостта е придружена с чувство за обреченост.
Всеки човек е застрашен от това състояние. Потиснатост може да се получи през зимните месеци, в резултат на недостиг на слънчева светлина; напрежение и стрес в работата; негативни събития и проблеми.
Симптоми при потиснатост
Физическите симптоми на потиснатост включват главоболие, затруднено дишане, умора, разстроен стомах и диария, депресия, болки в гърба и врата, сърцебиене, пулсиращи болки в отделни части на тялото.
Потиснатостта може да се изразява в нежелание за извършване на нормални ежедневни дейности, постоянно лошо настроение, черногледство.
Когато потиснатостта продължава повече от две години, вече става въпрос за дистимия. Състоянието се характеризира с коварно начало и хронично протичане.
Главният симптом на дистимията е негативната перспектива върху живота. Протичането не е толкова драматично, колкото е депресията, но все пак симптомите за обезпокоителни.
Хората с дистимия имат песимистичен, негативен и мрачен поглед за живота. Те страдат от безпокойство, нарушения на храненето и съня, загубили са приятните си усещания. Оставят прекалено малко свободно време за семейството си и социалния живот.
Диагностициране на потиснатост
Потиснатостта е емоционално състояние, което се открива сравнително трудно. На първо място хората много рядко търсят специализирана помощ, което може да доведе до усложняване на проблема.
Хроничната потиснатост трябва да се разграничи от редица други състояния, преди да се постави диагнозата. Това са синдром на хроничната умора, биполярно афективно разстройство, депресия, алколизъм и други.
Лечение на потиснатост
Дълготрайната потиснатост може да изчерпа психическите сили на човек и да отслаби имунната система. Това прави организма податлив на различни инфекции и заболявания.
Поради тази причина трябва да се вземат навременни мерки, за да не се стигне до усложнения. Съветите и психотерапията могат да помогнат за откриване на първопричината на състоянието. Един обикновен разговор с лекаря също може да е от голяма полза. Сама по себе си потиснатостта не е заболяване, а емоционално състояние.
Храненето е първият важен момент в преодоляване на потиснатостта. Трябва да се избягват кофеинът и кофеиновите напитки, шоколадът, да се наблегне на повече плодове и зеленчуци. Алкохолът и тютюнопушенето са напълно противопоказни.
Недостигът на витамини от група В може да увеличи симптомите на потиснатостта. За доставяне на необходимата доза може да се пие по една таблетка дневно.
Ароматерапията е метод за лечение на редица заболявания и състояния. Доказано е, че етеричното лавандулово масло премахва успешно потиснатостта. Няколко капки от маслото може да се използват във вана или аромалампа.
Друг вариант е просто да се пръснат две капки на кърпичка, която да се помирисва от време на време. При наличие на тежка потиснатост към ваната или инхалацията с лавандулово масло може да се добави една капка валерианово масло.
Валериана е една от най-полезните билки за премахване на потиснатост и напрежение. За целта залейте 1-2 ч.л. от него с чаша вряща вода и оставете да се запари за около 15 минути. Когато е необходимо, отпивайте.
При потиснатост и стрес мускулите са особено схванати и болезнени. Редовният масаж отпуска мускулите и разсейва потиснатостта. Релаксацията под форма на медитация или йога също помага за премахването на потиснатостта. Лечението на хроничната потиснатост е по-различно. Може да бъде терапевтично или медикаментозно.
Близките също играят важна роля в преодоляването на потиснатостта. Те трябва да обгрижват своя роднина, да му покажат загриженост и съпричастност.
През зимните месеци подобни депресивни състояния значително зачестяват. Причината е комплексна – дъждове, студове, лошо време, недостиг на слънчева светлина. Тази форма на потиснатост се преодолява с екскурзии, прекарването на уикендите с приятели, шопингът, промяната в прическата, вкусната храна. Прекарването на самотни вечери не е препоръчително.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!