В световен мащаб има доста голям процент възрастни и особено деца, които изпитват панически страх от стоматолога. Британски учени са разработили поведенческа терапия, която ще помага на тези хора да се преборят с фобията си.
Дентофобия – така се нарича състоянието, при което човек е дотолкова уплашен от срещата със зъболекаря, че трябва да пие успокоителни и обезболяващи, за да влезе в кабинета му. Това все пак им позволява да овладеят паниката си, но за кратко.
Учените от Лондонския кралски колеж, Великобритания са категорични, че новият метод ще помогне дентофобията да бъде превъзмогната в дългосрочен план.
Методиката за лечението включва поведенческа терапия. Според учените едва пет сесии са достатъчни, за да могат подобни пациенти да оставят зад гърба си успокоителните при посещение при зъболекар.
Специалистите изследвали устната хигиена на няколко хиляди доброволци. Станало ясно, че тези от тях, които изпитват ужас от зъболекаря, бормашината и стоматологичния кабинет страдат от средно 15% повече от кариеси.
Те са и до два пъти по-застрашени от появата на проблеми със здравето на устата. Това наложило изработването на успешен метод за справяне със състоянието, което ще позволи засегнатите да се лекуват.
В първата фаза на лечението засегнатият попълва тест, с който да бъде уточнено кое точно го плаши. Това позволява на учените да се борят именно с тази фобия в сесия от когнитивно-поведенчески терапии.
Експериментите с доброволци показали, че голяма част от участниците изпитват ужас от или от машинката, или от болката. Само мака част от тях не можели да понесат вида на самите доктори или други стоматологични атрибути.
При провеждането на четири-пет сесии с психолози до 90% от доброволците се избавили от фобията и без страх започнали да посещават стоматолога си. Това се отразява положително на състоянието на цялата им уста, тъй като вече са по-склонни да потърсят ранно помощ от стоматолога, отколкото когато болката стане нетърпима, а положението на зъбите – плачевно.