Ако се обърнем към статистиката, тя ще ни каже, че всяко второ дете изпитва страх от хора със престилки – лекари, зъболекари, медицински сестри. Можем да го наречем дори инстинкт за съхранение – страхът се появява вследствие на асоциацията. Малките деца асоциират лекарите и изобщо медицинските работници с болка.
Ако можем да определим кои деца се страхуват повече, това ще са децата на родителите, които също се страхуват от това и подсъзнателно го показват на децата си. Нищо странно няма в този страх – децата се страхуват от доста неща, задача на родителите е да помогнат страхът да изчезне.
Като за начало започнете да говорите не детето къде отивате, защо отивате, какво ще се случи. Страхът от неизвестното ужасява децата много повече, от каквото и да било друго. Ако не знаят защо отивате в главичката на мъничето се появяват много страшни за него сценарии и започва да плаче, да изпада в истерия. Затова кажете каква е причината отново да посещавате лекар.
Ако ви се струва по-лесно разкажете на детето за организма, различните системи и какво се случва с тях като приказка. Така ще го успокоите и ще му дадете тема за размисъл. Кажете му защо грипът, настинката и изобщо вируса, с който са се заразили са лоши и какво прави лекарите добри.
Когато разказвате, не забравяйте, че говорите с детето си – то попива всичко, което казвате. Затова най-добре внимавайте какви думи използвате, колко подробно говорите и каква е интонацията ви.
Очаква се и вие да сте притеснени щом отивате на лекар за малкото си съкровище, но се опитайте да го прикриете – не предавайте вашето притеснение на детето. За него е достатъчен стрес, че отново ще види човека с бялата престилка.
И все пак в обясненията не бъдете прекалено конкретни – подробностите в пълния им вид, само ще го притеснят повече. След като излезете от кабинета, възнаградете го. Заведете го на сладкарница или му купете нещо, което обича. Покажете му, че се е държало правилно и вие сте доволни от това.
Хубаво е децата да познават лекаря, при когото ходят. Обикновено педиатрите имат подход с децата. Добре е още през началните срещи да се запознаят, да поговорят за нещо, за да може детето да види и другата страна на лекаря. По този начин следващите пъти няма да прави асоциация с болка, а с нещо друго, по-приятно.