Един на всеки трима, имащ проблеми със сърцето, бива диагностициран, че има хипертонична криза. Задълбочаването на това заболяване може да доведе до много сериозно увреждане на сърцето, централната нервна система и по-големите кръвоносни съдове. Точно и поради тези причини при появата на кризата е необходимо да се предприемат незабавни мерки и да се даде първа помощ.
Ето какво трябва да направите, ако получите хипертонична криза:
Първото и най-важното условие е да не изпадате в паника. Налягането в артериите се влияе до голяма степен от нервната система. Точно и затова трябва да запазите спокойствие.
Избягвайте резките движения, защото в такова състояние те водят до болка в областта на гърдите и световъртеж. Ако кризата е малка и нямате особени оплаквания, бъдете спокойни, каквото и да показва апаратът за кръвно.
За сваляне на артериалното налягане при някои пациенти са достатъчни ниски дози лекарства, а при други трябват високи дози от много медикаменти. Затова е най-добре да се обадите на лекар - кардиолог или семейния лекар, който познава състоянието ви.
В никакъв случай не ползвайте диуретици (например фурантрил) за сваляне на артериалното налягане, освен ако вашият лекар изрично не ви е накарал. Обикновено хипертоничната криза се дължи на обезводняване, което от своя страна причинява спазъм на кръвоносните съдове. Самите диуретици водят до обезводняване и причиняват хипертонията.
Не ползвайте и бета-блокери. Тяхното действие е бавно, а когато се вземат венозно, не оказват никакво влияние за спадането на налягането.
Уместни за приложение са ACE-инхибиторите. Те, освен че са лекарства за сваляне на артериалното налягане, лекуват и сърдечната недостатъчност - едно от най-честите усложнения на хипертонията и последвалата я хипертонична криза.
В повечето случаи бързата реакция и запазеното спокойствие спомагат за отминаването на кризата. Ако обаче състоянието не се подобри, веднага се обадете на лекар.