Американски учени са установили, че ако мързелувате цяла събота и неделя и спите повече, ще се предпазите от диабет. За сметка на това липсата на достатъчно сън увеличава риска от поява на болестта с 16 процента.
В проучването са участвали доброволци, които в продължение на 4 вечери спали повече от необходимото, а след това съкратили драстично нужното време, за да отпочинат.
В първия случай резултатите показали, че само 2 дни дълъг сън и безделие помагат на организма да компенсира 4-те денонощия на смушения на съня.
Учените казват още, че инсулиновата чувствителност е паднала с 23%, а рискът от поява на диабет се увеличил с 16% след 4 вечери липса на качествен сън.
Когато обаче спали по 9-10 часа на денонощие инсулиновите нива на доброволците в експеримента влезли в нормата.
Излежаването по-дълго време в леглото, особено през почивните дни, не само дава усещане за повече бодрост, но и е ключ към битката с излишните килограми.
Оказва се, че хората, които си лягат по-рано или спят до по-късно, имат с 14% по-малък апетит и 62 на сто спад в желанието им за нездравословни солени и сладки храни.
За да бъде отпочинал пълноценно, човек има нужда от 7-8 часа сън, припомнят в заключение специалистите от Американската академия по медицина на съня.
Паралелно прочуване показва, че при фрагментарния сън – когато човек се буди посред нощ, се увелича риска от инсулт и увреждане на мозъчните тъкани, защото с честото събуждане мозъкът се лишава от кислород.
Хроничното недоспиване може да доведе до намаляване на двигателните и когнитивните способности, предупреждават здравните експерти.